Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Вијеће ЕУ је усвојило ажурирану препоруку о привременом ограничењу путовања која нису неопходна

26.02.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Дана 22.02.2022.године Вијеће ЕУ је усвојило ажурирану препоруку о привременом ограничењу путовања која нису неопходна, такозвана „небитна“ путовања у ЕУ из трећих земаља, обзиром да је и даље на снази привремено ограничење  наведених путовања  за многе земље које нису чланице ЕУ. Уведене измјене и допуне одговарају  тренутном стању пандемије, као и признавању све већег броја Kовид сертификата  издатих у трећим земљама као еквиваленти дигиталном ЕУ Ковид сертификату.

Нова препорука почиње да се примјењује 1. марта 2022.године. Државе чланице би требале допустити  небитна путовања особама које су вакцинисане  вакцинама које је одобрила ЕУ или СЗО, опорављеним особама  и свим особама које путују из земље  са листе сигурних земаља. За неке од тих путника могле би се примјењивати  додатне мјере као што је ПЦР  тестирање прије путовања.

Даље се наводи да би државе чланице требале укинути привремено ограничење небитних путовања лицима која су се опоравила од KОВИД- 19 унутар  180 дана прије путовања у ЕУ. За особе вакцинисане вакцином  које је одобрила СЗО, државе чланице могу захтјевати негативан ПЦР тест који се узима  најраније 72 сата  прије поласка  и могу примјенити додатне мјере  као што су карантин или изолација.

Дјеци старијој од 6 и млађој од 18 година која испуњавају услове прописане за одрасле, треба допустити  путовања, свој другој дјеци старијој од 6 година и млађој од 18 година треба допустити да путују са негативним ПЦР тестом  направљеним најраније 72 сата прије поласка.

Ажурирана препорука указује да је прикладно почети размишљати о преласку на приступ који се искључиво темељи на индивидуалном статусу особе . Како би се  трећим земљама дало времена  да повећају своје  стопе вакцинисања , Комисија би требала  преиспитати препоруку до 30. априла 2022.године  како би се размотрило укидање листе сигурних земаља.

Препорука Вијећа ЕУ није правно обавезујући инструмент.