Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

„Традиција узгоја коња липицанера“ уписана на Репрезентативну листу нематеријалне културне баштине човјечанства

01.12.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Одлука о упису „Традиције узгоја коња липицанера“на Репрезентативну листу нематеријалне културне баштине човјечанства донесена је на 17. засједању УНЕСКО Међувладиног комитета за заштиту нематеријалне културне баштине у Рабату, Краљевина Мароко.

Министарство цивилних послова и министарка Анкица Гудељевић активно су у претходном периоду пружали подршку номинацији. Министарка Гудељевић учествовала је на засједању УНЕСКО Међувладиног комитета за заштиту нематеријалне културне баштине у Рабату, а једна од тема разговора са генералом директорком УНЕСКОа Аудреy Азоулаy била је и заштита добара из Босне и Херцеговине.

Министарка је истакла да је ријеч о петом елементу из БиХ на Репрезентативној листи нематеријалне баштине човјечанства, а првом који је рађен као серијска номинација.

Иницијатива за упис „Традиције узгоја коња липицанера“ покренута је у Словенији, а укључиле су се Аустрија, Хрватска, Мађарска, Словачка, Румунија, Италија и Босна и Херцеговина. Упис овог елемента на Репрезентативну листу нематеријалне културне баштине човјечанства резултат је заједничког рада, а Међувладин комитет у образложењу похвалио је државе за узоран номинациони фајл који показује блиску сарадњу и узајамно поштовање.

Чланови Међувладиног комитета за заштиту нематеријалне културне баштине одлучили су на попис нематеријалне баштине, на којему је већ око 600 традиционалних занатских и осталих умијећа из 130 земаља уврстити традиције узгоја коња липицанера, што ће позитивно утицати на развој узгоја ове расе коња у региону, али и на развој туризма.

Процес номинације трајао је дуже од двије године, а очекује се да ће упис помоћи и оживљавању села и извођењу неких нових елемената за извор прихода, кроз туризам, спортске активности те кроз заштиту сеоског подручја.

Почетци узгајања липицанера везују се уз Хабсбуршку монархију, али данас липицанери имају посебну улогу у традицији и животу руралних подручја. Дио су традиционалних обреда и свечаности.

https://www.youtube.com/watch?v=Eet9fAvCM5A