Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Технологија друге генерације Галилеа у ESA лабораторијама

21.10.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Прва генерација Галилео констелације у Европи је већ најпрецизнији систем за сателитску навигацију на свијету - пружа позиционирање у метарској скали за више од 3,5 милијарди корисника широм свијета. Друга генерација Галилеа омогућит ће још боље перформансе и проширени спектар услуга.

Основни елементи система Г2 се процјењују у лабораторијама ЕСА, укључујући кључне алгоритме за синхронизацију сателитског времена и одређивање орбита, као и тестне верзије ГНСС пријемника и сигнала за хитне случајеве.Са својим првим лансирањем средином ове деценије, Г2 сателити ће бити много већи од постојећих Галилео сателита и представљају велики технички корак напред.

Алгоритми у срцу Г2

У средишту сателитске навигације је способност сателита да одреде гдје се налазе у свемиру и прецизно вријеме до неколико милијардитих дијелова секунде док преносе своје навигацијске сигнале. Што је већа прецизност ових фактора, већа је тачност позиционирања за кориснике, јер Галилео пријемници мјере вријеме између сигнала који се преносе и примају и претварају га у мјерење удаљености. Сигнали са четири или више сателита се користе за одређивање локације пријемника.

Платформа за тестирање напредних алгоритама за одређивање орбите и временске синхронизације (ОДТС) процјењује напредни софтвер који ће извршити ове прорачуне за Г2. 

“Ова платформа представља динамично окружење високих перформанси за експериментирање алгоритама у реалном времену и пост-процесирању, користећи стварне или симулиране податке,” рекао је Францисцо Гонзáлез, технички службеник пројекта. “Садржи алгоритамско језгро сегмента Навигације за одређивање и идентификацију орбите Земље, НЕОДИС, који је скуп алгоритама које је развио Тхалес Алениа Спаце за прецизно одређивање орбите сателитске констелације. Ови алгоритми омогућавају процјену орбита и сатова у реалном времену, као и генерирање Галилео навигацијских порука, са процијењеном прецизношћу у десетинама центиметара.”

„Важне еволуције усмјерене на побољшање процјене сатова и орбита су укључене,“ рекао је Густаво Лопез-Рисуено, шеф ЕСА Галилео Г2 Сyстем Енгинееринг Јединице. 

Ова побољшања укључују:

  • интеграција композитних алгоритама сата за стабилан референтни временски оквир,
  • динамичко моделирање сателитских и станичних сатова на основу њиховог познатог понашања,
  • обрада помоћних мјерења као што су мјерења ласерског домета, у којој се ласери рефлектирају од сателита како би се измјерила њихова орбитална позиција, дајући прецизност домета до испод центиметра - знатно бољу од пола метра или тако доступног од радио распона и
  • међусателитске везе.

Први Г2 пријемник је у раду

Још један резултат истраживања Х2020 под водством ЕСА-е је такођер покренут у лабораторији: први прототип Г2 пријемника "маска ​​плоча", који је развио ГМВ.

“Његов развој је био кључан за подршку фином подешавању и процјени неких опција дизајна сигнала које разматрамо,” рекао је Јосе А. Гарциа-Молина, који води дизајн Г2 сигнала у свемиру у ЕСА-и. „Разматране су репрезентативне архитектуре и технике обраде пријемника за масовно тржиште како би се процијениле коначне користи које би корисник добио.”

“Ова прва матична плоча Г2 пријемника омогућава нам да боље разумијемо перформансе које Г2 може постићи у различитим корисничким увјетима, као што су урбана окружења у којима се данас налазе многи корисници Галилеа,” рекао је Мигуел Мантеига Баутиста, који води ЕСА-ин Г2 програм.

У међувремену су започете двије паралелне активности за развој Г2 тестног корисничког пријемника. Пријемник ће бити изнесен изван лабораторије за различите тестне активности прије првих лансирања Г2, а затим поново на тестирање и валидацију у орбити.

Систем трагања и спашавања се такођер ажурира

У близини, у ЕСТЕЦ-овој лабораторији за телекомуникације, налази се Г2 симулатор за тестирање и спашавање, који сада ради након тестирања прихватљивости локације.

Као и њихови претходници прве генерације, Г2 сателити ће покупити сигнале за хитне случајеве са свјетионика на Земљи и прослиједити их земаљској станици, која ће их прослиједити локалним службама за хитне случајеве. Ово доприноси реаговању у ванредним ситуацијама спашавајући више од 2.000 живота годишње.

Нови симулатор за моделирање перформанси ових фарова за хитне случајеве развијао је Тхалес Алениа Спаце током три године, под водством ЕСА-е кроз активност техничке помоћи Г2Г системског инжењеринга.

 

https://www.gpsworld.com/galileo-second-generation-technology-tested-in-esa-labs/