Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Оквир за истраживање који повезује вријеме, климу и COVID-19

20.11.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Оквир за истраживање који повезује вријеме, климу и COVID-19 објављен је у часопису „Натуре Цоммуницатион“. Чланак прати Виртуални симпозијум о климатолошким, метеоролошким и факторима околиша у пандемији COVID-19, који је суфинансирала Свјетска метеоролошка организација, а одржан почетком августа.

 

 „Ране студије о времену, сезонском утицају и утицају околине на COVID-19 дале су недосљедне и збуњујуће резултате. Како би се креаторима политика и јавности пружили значајне и дјелотворне еколошке информације везане за процјену ризика од COVID-19, истраживачка заједница мора испунити високе методолошке и комуникационе стандарде“, наводе аутори рада.

 

Кроз вјешто, али пажљиво истраживање и комуникацију, могуће је постићи равнотежу између истраживања брзог одговора који захтијева криза COVID-19 и потребе за пажљивим прегледом и саопштавањем резултата који би могли бити информативни за политику“, закључује се.

 

Када се COVID-19 почео ширити, научници за заштиту животне средине препознали су да се свијет суочио с опасном вирусном болешћу горњих респираторних органа која би могла показати осјетљивост на сезонске временске прилике. Многи су научници покушали помоћи у одговору на COVID-19 проучавањем потенцијала за праћење, предвиђање или пројекцију стопе преношења болести или тежине симптома у функцији климатске зоне, сезоне, метеоролошке варијабилности, квалитета зрака и других параметара околине.

 

Међутим, брзи темпо истраживања пандемије COVID-19 у 2020. години значио је да су се студије с ограниченим подацима појавиле брже него што би се информације могле унакрсно провјерити и рецензирати. Убрзо је постало јасно да су пријављени докази често контрадикторни или селективни због методолошких недостатака и недостатака повезаних с подацима. Оквир поставља поступак и контролну листу, који могу помоћи у подстицању добре праксе у истраживању и комуникацији.

 

"Истраживачка заједница мора дјеловати како би обезбиједила да рад на овој теми испуни свој потенцијал како би доприњела разумијевању и одговору на пандемију, те да страхови од непримјерене анализе података или погрешне комуникације не умањују иновације или ефикасну употребу резултата истраживања", изјавили су аутори рада у часопису „Nature Communication“, међу којима су проф. Јüрг Лутербацхер, главни научник и директор за науку и иновације Свјетске метеоролошке организације и др. Јоy Схумаке-Гуиллемот из Заједничког уреда за климу и здравље Свјетске здравствене организације и Свјетске метеоролошке организације.

 

Међународни виртуалнисимпозијум о климатолошким, метеоролошким и факторима околиша (ЦМЕ) у пандемији COVID-19 одржао се у августу 2020. године и окупио стотине истраживача из широког спектра дисциплина и организација. Симпозијум је пружио је прилику за преглед досадашњег глобалног стања знања, расправу о потенцијалним апликацијама и идентифицирање додатних потреба за истраживањем и комуникацијом.

 

Виртуални симпозијум је објавио детаљну изјаву о исходима, укључујући сљедеће закључке:

  • Тренутне рецензиране публикације о вирусу SARS-CoV-2 и COVID-19 болести не показују снажан и досљедан одговор на температуру, влагу, вјетар, сунчево зрачење, нити друге предложене метеоролошке и еколошке покретаче. Потребно је више истраживања о томе које су климатске варијабле најважније за разумијевање вјероватноће њиховог утицаја и за смањење ризика од болести.
  • Докази указују на то да изложеност становништва загађењу зрака, у облику ситних честица, утиче на тежину симптома COVID-19. Ове информације треба узети у обзир приликом процјене и реагирања на обрасце COVID-19. Утицаји осталих параметара квалитете зрака су мање јасни, а улога квалитета зрака у брзинама преношења још увијек се истражује.
  • Сезоналност пандемије COVID-19 тек треба да се утврди јер је сезонске сигнале тешко разликовати у овој раној фази пандемије. Искуство с другим респираторним вирусима сугерира да би се сезонски сигнал могао појавити касније како болест постане ендемска.

 

Истраживачки одбор Свјетске метеоролошке организације је основао Радну групу за праћење стања знања о пандемији COVID-19 и повезаности с условима околине, укључујући квалитет зрака, сунчево зрачење, временске и климатске услове. Ова стручна група ће периодично издавати мјеродавне изјаве, помоћи у информирању непосредног глобалног одговора на COVID-19, његовати добру праксу у интердисциплинарном истраживању и помоћи у операционализацији предиктивног моделирања ако се то сматра потребним. Радна група припрема сажетак за креаторе политике и техничке смјернице за истраживачку заједницу с нагласком на тренутно разумијевање о томе како извести корисну COVID-19 метеоролошку студију/квалитету зрака  и просудити прикладност потенцијалних оперативних производа.

 

https://public.wmo.int/en/media/news/framework-research-linking-weather-climate-and-covid-19