Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Министарка Гудељевић присуствовала затварању пројекта „Осмислимо образовање поново с фокусом на најугроженије током и након КОВИД-19 у Босни и Херцеговини“

07.04.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Министарка цивилних послова Босне и Херцеговине Анкица Гудељевић данас је у згради Уједињених нација у Сарајеву присуствовала затварању пројекта „Осмислимо образовање поново! Креирање квалитетнијег образовања за дјецу током и након КОВИД-19 кризе, с фокусом на најугроженије“ који су реализирали УНИЦЕФ, УНЕСКО и Међународна организација за рад ИЛО, уз подршку Министарства цивилних послова БиХ.

 

Пројекат је имплементиран у Републици Српској, Западно-херцеговачкој жупанији и Унско-санском кантону.

 

„Видљиво је да се у Босни и Херцеговини сусрећемо са великим изазовима, нарочито када су у питању исходи учења, квалитета образовања коју требамо унаприједити, као и услове у којима се одвија наставни процес. Ови изазови су посебно били изражени у вријеме када је пандемија била на врхунцу, као и у многим другим земљама широм свијета. Образовни системи у Босни и Херцеговини морали су брзо реаговати и практично преко ноћи прећи из директног и традиционалног у алтернативне облике наставе и учења“ истакла је министарка Гудељевић, нагласивши да је остварен основни циљ пројекта, а то је „успјешан одговор на изазове проузроковане КОВИД-19 пандемијом и губицима у процесу образовања, кроз родно-осјетљиви приступ, те охрабрење ученика и родитеља да не одустају од похађања наставе“.

 

Пројекат се фокусирао на родно осјетљиве приступе бавећи се губицима у учењу и спречавањем напуштања школовања, посебно угрожених група.

 

Такође, путем пројекта ученицима су обезбјеђене и хигијенске потрепштине за „повратак у школу“. Набављена је опрема за информационо-комуникационе технологије, пружена подршка за ученике с потешкоћама у развоју, те медијске/образовне садржаје за дјецу предшколског узраста. Пројектом је обухваћена и обука наставника која се односила на комбиновано учење са употребом технологија за асистирање дјеци којој је то неопходно, дигиталном учењу и медијској и информационој писмености.

 

Током пројекта 4.250 наставника је завршило обуку, 17.000 школске дјеце је добило подршку за информационо комуницирање,  6.000 дјеце и одраслих је добило превентивне хигијенске и информативне материјале о КОВИД-19,  20 државних службеника у сектору образовања је обучено за активно кориштење одговарајућих система за ефикасније управљање образовањем,  60 наставника техничког и стручног образовања је обучено за израду мултимедијалних материјала за обуку и примјену е-учења.

 

Министарка Гудељевић на крају  се захвалила УН агенцијама на подршци у овом пројекту, те истакла да се нада да ће се у наредном периоду наћи могућности како би се оваква врста пројекта и активности, на задовољство свих, имплементирала и у другим административним јединицама у Босни и Херцеговини.