Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Иако је пандемија смањила емисију угљеника, глобалне емисије метана расту и биљеже висок рекорд

10.06.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Пандемија је привремено смањила емисију угљика. Али нивои снажног метана који заробљава топлину настављају се пењати, одвлачећи свијет даље од стазе која заобилази најгоре посљедице глобалног загријавања.

Глобалне емисије метана достигле су највише забиљежене нивое. Повећања су првенствено резултат раста емисија из рудника угља, производње нафте и природног гаса, узгајања говеда и оваца и одлагалишта отпада.

Између 2000. и 2017. године, ниво снажних стакленичких плинова усмјерио се према путовима за које климатски модели предлажу да ће довести до 3-4 ступња Целзијуса до загријавања прије краја овог стољећа. Ово је опасан температурни праг на којем знанственици упозоравају да природне катастрофе, укључујући шумске пожаре, суше и поплаве, и социјални поремећаји попут глади и масовних миграција постају готово свакодневица. Налази су изложени у два рада објављена данас (14. јула 2020.) у часопису Earth System Science Data  and  Environmental Research Letters  истраживача са Global Carbon Project, иницијативом коју је водио научник са Универзитета Stanford Rob Jackson.

У 2017. години, посљедњој години када су доступни цјеловити глобални подаци о метану, Земљина атмосфера апсорбирала је готово 600 милиона тона безбојног плина без мириса који је 28 пута снажнији од угљичног диоксида при заробљавању врућине током периода од 100 година. Више од половине свих емисија метана сада долази од људских активности. Годишње емисије метана повећане су за 9 посто, или 50 милиона тона годишње, у односу на почетак 2000-их, када су концентрације метана у атмосфери биле релативно стабилне.

Што се тиче потенцијала за загријавање, додавање толико додатног метана у атмосферу од 2000. слично је стављању 350 милиона аутомобила више на свјетске цесте или удвостручавању укупних емисија Њемачке или Француске. "Још увијек нисмо заобишли метан", рекао је Јацксон, професор науке о системима Земље у Станфордовој школи за науку о земљи, енергији и околишу (Stanford Earth).

Растући извори метана

Глобално, извори фосилног горива и краве су двоструки мотори који покрећу успон метана према горе. "Емисије говеда и осталих преживача готово су једнако велике као и емисије метана из индустрије фосилних горива", рекао је Јацксон. "Људи се шале на рачун подригивања крава, а да не схваћају колики је заправо извор."

Током периода испитивања, пољопривреда је чинила отприлике двије трећине свих емисија метана повезаних с људским активностима; фосилна горива су допринијела већини преостале трећине. Међутим, та два извора су у приближно једнакој мјери допринијела повећањима забиљеженима од почетка 2000-их.

Емисије метана из пољопривреде порасле су на 227 милиона тона метана у 2017. години, што је готово 11 посто више у односу на просјек 2000.-2006. Метан из производње и употребе фосилних горива достигао је 108 милиона тона у 2017. години, што је готово 15 посто више у односу на ранији период.

Усред пандемије коронавируса, емисије угљеника су се  нагло  зауставиле као производња и транспорт. "Нема шансе да је емисија метана пала толико као емисија угљен-диоксида због вируса", рекао је Јацксон. "Још увијек гријемо своје домове и зграде, а пољопривреда расте."

Емисије широм свијета

Емисије метана нагло су порасле у Африци и на Блиском Истоку; Кина; и Јужна Азија и Океанија, која укључује Аустралију и многа пацифичка острва. Свака од ове три регије повећала је емисије за око 10 до 15 милиона тона годишње током истраживаног периода. Сједињене Државе слиједиле су заостатак, повећавајући емисију метана за 4,5 милиона тона, углавном због више бушења, дистрибуције и потрошње природног плина.

"Кориштење природног плина брзо расте овдје у САД-у и глобално", рекао је Јацксон. "Компензира угаљ у електроенергетском сектору и смањује емисију угљен-диоксида, али повећава емисију метана у том сектору." САД и Канада такођер производе више природног плина. "Као резултат тога, емитирамо више метана из нафтних и плинских бушотина и непропусних цјевовода", рекао је Јацксон, који је уједно и старији сарадник на Stanfordovom Woods Institute for Environment i Precourt Institute for Energy

Европа се истиче као једина регија у којој су се емисије метана смањиле у посљедње двије деценије, дијелом пригушивањем емисија из хемијске производње и учинковитијим узгојем хране. „Политике и боље управљање смањили су емисије са одлагалишта отпада, стајњака и других извора овдје у Европи. Људи такођер једу мање говедине, а више перади и рибе, ”рекла је Мариелле Сауноис са Универзитета de Versailles Saint-Quentin у Француској, водећа ауторица рада у  Earth System Science Data.

Могућа рјешења

У тропским и умјереним регијама забиљежен је највећи скок емисије метана. Бореални и поларни системи играли су мању улогу. Упркос страху да би отапање на Арктику могло откључати налет метана од одмрзавања вјечног леда, истраживачи нису пронашли доказе за повећање емисије метана на Арктику - барем до 2017. године.

Људске емисије на много је начина лакше утврдити него оне из природних извора. "Изненађујуће нам је тешко утврдити гдје се метан емитира у тропским предјелима и другдје због свакодневних сезонских промјена у пренамоченом тлу", рекао је Јацксон, који такођер води групу на Станфорду која ради на мапирању мочвара и мочварних тла широм свијета помоћу сателита , флукс куле и други алати.

Према Јацксону и колегама, сузбијање емисије метана захтијеват ће смањење употребе фосилних горива и контролу фугитивних емисија попут цурења из цјевовода и бунара, као и промјене у начину на који хранимо стоку, узгајамо пиринач и једемо. "Мораћемо јести мање меса и смањити емисије повезане с узгојем стоке и пиринча", рекао је Јацксон, "и замијенити уље и природни плин у нашим аутомобилима и домовима."

Додаци храни као што су алге могу помоћи у смањењу метанског подригивања крава, а узгој пиринча може се преусмјерити са трајног наводњавања које максимизира производњу метана у окружењима с ниским удјелом кисика. Авиони, дронови и сателити обећавају надгледање метана из нафтних и гасних бушотина. Јацксон је рекао, "Оптимистичан сам да ћемо у сљедећих пет година постићи стваран напредак у том подручју."

https://scitechdaily.com/global-methane-emissions-soar-to-record-high-even-as-pandemic-has-reduced-carbon-emissions/