Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ЕВОЛУЦИЈА ГПС САТЕЛИТА И ЊИХОВА УПОТРЕБА ДАНАС

09.06.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Прије 63 године, у петак, 4. октобра 1957. године, започело је свемирско доба - већина свих живих сателита данас је њихово потомство. Совјетски Савез је у орбиту послао сјајну, металну лопту величине кугле. Спутник је давао звучне сигнале сваке секунде 21 дан прије него што је утихнуо. Његови звучни сигнали чули су се широм свијета. Користећи Допплеров ефект, слушалац је могао рећи да ли се мали сателит креће према њима или од њих. Научници су прецизно одредили тачну локацију посматрајући га у једном пролазу и схватили да би и обрнуто могло бити истина. Непозната локација земаљског посматрача могла би се извести из познате орбите једног сателита. Та идеја претворила се у први сателитски навигацијски систем.

 

1964. Морнарички навигацијски сателитски систем (ННСС) почео је с радом. Високо класификовани систем назван Трансит изграђен је за подршку подводној флоти балистичких ракета Поларис. Дјеловао је на малом сазвијежђу са мање од пет поларних сателита у орбити. С тако мало сателита у орбити, трајало је више од једног сата да се добије позицијско рјешење. Прецизност од двадесет метара могла се постићи кориштењем посебно шифрираних сигнала, али они су били ограничени на подморнице. Сви остали корисници Транзита могли су постићи прецизност само унутар 200 метара.

Тачност је била изазов. Проблем је ријешен на исти начин на који га је хронометар Јохна Харрисона ријешио 300 година раније, спајајући прошлост и садашњост. Тачније мјесто захтијевало је прецизније мјерење времена. Проблем су ријешила два сателита Тиматион лансирана 1967. и 1969. за емитирање временског референтног сигнала. У основи, сателити Тиматион били су хронометри засновани на свемиру.

 

Тиматион је побољшао прецизност локације, иако су били потребни сати да би се постигла прецизност испод метра. Показао се успјешним и као резултат, 1967. године, Трансит је постао доступан цивилним корисницима, попут геодета. У ствари, свима који су радили са референтним системом WGS 84, који се првобитно заснивао на „доплерским геодетским пријемницима“ који се називају георесивери, ослањајући се на мерења из транзитног система. Транзит је био познат и под називом НавСат, јер је шире прихваћен у цивилне сврхе, попут комерцијалне шпедиције.

 

1973. Министарство одбране настојало је комбиновати успјех Транзита (ННСС) и Тиматион у један сателитски систем, који је еволуирао у НавСтар-Глобал Поситионинг Сyстем. Прва лансирања започела су 1978. године, а пуна констелација од 24 ГПС сателита достигла су 1993. године. Од тада су Русија, Европа, Кина, Индија и Јапан створиле своја властита сазвијежђа. Сви ти системи у комбинацији са ГПС-ом чине глобални сателитски навигацијски систем (ГНСС), који броји више од 120 сателита.

 

Препознајући непрекидни успјех и позитиван глобални утицај ГПС-а, у фебруару 2019. године награда за инжењерство краљице Елизабете припала је четворици главних програмера ГПС програма за њихов допринос свијету. Ова четворица господе су инжењерске звијезде. Дана 12. фебруара 2020. године, предсједник Трумп потписао је Извршну наредбу којом се даље признаје вриједност положаја, навигације и времена (ПНТ) као невидљиве инфраструктуре модерног друштва. И, 1. јула, капетан „Сулy“ Сулленбергер обратио се Савјетодавном одбору ПНТ-а заснован на свемиру, рекавши како је ГПС постао универзални дио сваког аспекта нашег живота, укључујући финанцијске трансакције, транспорт, пољопривреду, спасилачке операције, премјер и изградњу.

 

 

ГПС сателити су наше властито сазвијежђе и сваки од њих би требао бити именован у част научника или инжењера који је помогао у осмишљавању и развоју програма Транзит, Тимација и ГПС. И ако ранији системи више не постоје, њихово насљеђе требало би дуго памтити.

Од хладноратовског поријекла лопте које су путовале свемиром прије 63 године, сада више од 2.600 сателита побољшава наш земаљски живот пружајући бољу комуникацију, локацију и разумијевање.

 

https://www.gpsworld.com/the-evolution-of-gps-satellites-and-their-use-today/