Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

19. Конгрес Свјетске метеоролошке организације

07.06.2023

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Image by <a href="https://www.freepik.com/free-photo/weather-effects-with-polar-bear_31283609.htm#query=world%20meteorological%20organization&position=1&from_view=search&track=ais">Freepik</a>

У пероду од 22. маја до 2. јуна 2023. године одржан је 19. редовни Конгрес Свјетске метеоролошке организације. Током засједања интензивно се радило на проналаску рјешења за највеће проблеме с којима се свијет тренутно суочава – климатске промјене, те деструкције узроковане истим.

Делегацију Босне и Херцеговине на Конгресу су чинили стални представник Босне и Херцеговине при Свјетској метеоролошкој организацији Игор Ковачић, те представници Федералног хидрометеоролошког завода Босне и Херцеговине, Републичког хидрометеоролошког завода Републике Српске и Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине.

На засједању су одобрени нови главни стратешки приоритети за сљедеће четири године у вријеме брзих климатских, друштвених и технолошких промјена. Главни свеобухватни циљ WМО-а бит ће постизање револуционарне међународне кампање како би се осигурало да сви на Земљи буду заштићени од опасног времена суставима раног упозоравања који спашавају животе до краја 2027. године. Конгрес је одобрио нови Глобални надзор стакленичких плинова за јачање праћење плинова који задржавају топлину ради информирања о проведби Паришког споразума о климатским промјенама. Подржао је низ приједлога за јачање проматрања и размјене података те за повећање потпоре прилагодби клими и отпорности. Криосфери и хидрологији придавати ће се већи значај у будућности, с обзиром на све веће утицаје смањења морског леда, отапања ледењака, ледених покривача, пермафроста и снијега на пораст разине мора, опасности повезане с водом и сигурност воде, господарства и екосистема. Конгрес је ажурирао знанствену и иновацијску политику WМО-а како би се прилагодио новим истраживачким приоритетима и прихватио технолошку моћ супер-рачунала и умјетне интелигенције. Наглашена је хитност затварања растућег јаза у капацитетима који угрожава проматрања и услуге. Појачао је СМО-ов родни акцијски план.

“Климатске промјене већ утичу на сваку регију на Земљи, на више начина. Екстремни и јаки временски, водени и климатски екстреми имају разорне посљедице за сигурност људи, национална господарства, урбана и рурална окружења те сигурност хране и воде. Екстремне хидрометеоролошке опасности чиниле су више од 90% свјетских катастрофа, које су се упетостручиле тијеком посљедњих 50 година,” рекао је главни тајник WМО-а проф. Петери Талас.

Након одржаних избора за ново руководство Свјетске метеоролошке организације на управо одржаној скупштини, проф. Талас завршава своја два четверогодишња мандата на дужности крајем 2023. Наслиједити ће га проф. Целесте Сауло, директорка аргентинске националне метеоролошке службе и досадашња прва потпредсједница Свјетске метеоролошке организације. Она ће 1. јануара 2024. преузети дужност прве жене главне тајнице WМО-а.

Сљедећи предсједник WМО-а бит ће др. Абдула Ал Мандоус, генерални директор Националног центра за метеорологију, стални представник УАЕ Уједињених Арапских Емирата и предсједник Регионалног удружења WМО-а за Азију. Он ће наслиједити проф. Герхарда Адриана из Њемачке.  Дауда Конате (Обала Слоноваче) изабран је за првог потпредсједника, Еоин Моран (Ирска) за другог потпредсједника, а др. Мрутyњаy Мохапатра (Индија) за трећег потпредсједника. Изабрано је и ново Извршно вијеће.

Ново водство је истакнуло пет дугорочних циљева којима ће се посветити у наредном раздобљу:

Циљ 1: боље служење друштвеним потребама: испорука мјеродавних, доступних информација и услуга оријентираних на корисника и прикладних за сврху.

Циљ 2: Побољшати проматрања и предвиђања Земљиног сустава: Јачање техничких темеља за будућност.

Циљ 3: Унаприједити циљано истраживање: Искориштавање водства у знаности како би се побољшало разумијевање Земљиног сустава за побољшане услуге.

Циљ 4: Уклонити растући јаз у капацитетима за вријеме, климу , хидролошке и сродне услуге заштите околиша. Растући јаз у капацитетима пријети глобалној инфраструктури и услугама.

Циљ 5: Стратешко поновно усклађивање структуре и програма WМО-а за учинковито доношење политика и одлука те проведбу.

            Истакнуто је да ће улога Свјетске метеоролошке организације остати подржавање активности својих чланица у разумијевању прошлости, праћењу садашњости и предвиђању будућег стања и међудјеловања атмосфере, хидросфере и других виталних елемената нашег планета, омогућавајући одговарајућу и учинковиту приправност, прилагодбу и одговор на повезане природне опасности и катастрофе.