Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Заједничка церемонија ФАО и СЗО поводом Свјетског дана безбједности хране

06.06.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Поводом Свјетског дана безбједности хране одржаће се дискусија о безбједности хране у контексту одрживих прехрамбених система и мјера у погледу безбједности хране у контексту повезаности људи,животиња и животне средине са циљем  обезбјеђивања „безбједне хране данас за здравље сутра“.Регионална канцеларија ФАО за Европу и Централну Азију и Регионална канцеларија СЗО за Европу позивају све актере на дискусију.Церемонију ће отворити Владимир Ракхманин помоћник генералног директора ФАО, регионални представник за Европу и централну Азију,и др Ханс Хенри П. Клуге регионални директор СЗО за Европу,а након отварања слиједи говор и дискусија на стручном панелу.

На главој дискусији биће такође говора о  контексту производње, трговине и потрошње хране те начину управљања ризицима безбједности хране, доступност безбједне и храњиве хране за све. Хитно дјеловање у свим фазама прехрамбених ланаца са системским приступом неопходно је да би се заштитило здравље људи, околиш, привреде и културе. безбједност хране саставни је дио одрживих прехрамбених система и то је питање које захтијева дјеловање и сарадњу између различитих сектора, скупина судионика и земаља.

Да би се разумјели и смањили ризици безбједности хране, морају постојати превентивне мјере и одговарајући механизми реаговања. То захтијева темељиту истрагу веза између здравља људи, животиња и биљака. Примјери системске перспективе у безбједности хране укључују приступ One Health за минимизирање антимикробне резистенције и рјешавање зоонотских болести за побољшање одрживе производње и дистрибуције безбједне и храњиве хране те смањење губитака и отпада хране.

Управљање ризицима безбједности хране континуирани је поступак прилагодбе и побољшања чак и током кризних ситуација, као што је уочено током пандемије КОВИД-19. Јавне власти и прехрамбене твртке често се суочавају с подузимањем превентивних мјера или најбржим реакцијама на алармантне ситуације. Тренутно одређивање приоритета и управљање сигурношћу хране није утемељено на знаности, па стога можда није оправдано или представља најбоље коришћење оскудних ресурса. Усвајање цјеловитог системског приступа у развоју политике безбједности хране и пракси контроле хране.

Бољим информирањем и  одлукама о безбједности хране  те коришћењем научних и технолошких рјешења сторило би се боље генерисање података и доступност информација. Дијељење примјењивог (дјелотворног) знања са свим учесницима у прехрамбеном систему, као и другим земљама у регији, нуди бројне могућности. На примјер, Регионални координацијски одбор FAO / WHO за Европу пружа изврсну платформу за размјену искустава и бољу комуникацију међу земљама.

Поводом Свјетског дана безбједности хране 7. јуна 2021., FAO Регионална канцеларија за Европу и Централну Азију и WHO Регионална канцеларија за Европу позивају све заинтересоване актере у регији да разговарају о безбједности хране у контексту одрживих прехрамбених система и потребних радњи за рјешавање питања безбједности хране у сучељу човјек-животиња-околиш за "безбједну храну сада за здраво сутра".