Grb BiH

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Vijesti

 

ALL NEWS


SECTORS

CATEGORIES

(Not translated) Zajednička ceremonija FAO i SZO povodom Svjetskog dana sigurnosti hrane

06/06/2021

Send documents on email

Email sender (*):
Email recipient (*):
Comment:

Povodom Svjetskog dana sigurnosti hrane održat će se diskusija o sigurnosti hrane u kontekstu održivih prehrambenih sistema i mjera u pogledu sigurnosti hrane u kontekstu povezanosti ljudi,životinja i životne sredine sa ciljem  obezbjeđivanja „sigurne hrane danas za zdravlje sutra“.Regionalna kancelarija FAO za Evropu i Centralnu Aziju i Regionalna kancelarija SZO za Evropu pozivaju sve aktere na diskusiju.Ceremoniju će otvoriti Vladimir Rakhmanin pomoćnik generalnog direktora FAO, regionalni predstavnik za Evropu i centralnu Aziju,i dr Hans Henri P. Kluge regionalni direktor SZO za Evropu,a nakon otvaranja slijedi govor i diskusija na stručnom panelu.

Na glavoj diskusiji bit će takođe govora o  kontekstu proizvodnje, trgovine i potrošnje hrane te načinu upravljanja rizicima sigurnosti hrane, dostupnost sigurne i hranjive hrane za sve. Hitno djelovanje u svim fazama prehrambenih lanaca sa sistemskim pristupom neophodno je da bi se zaštitilo zdravlje ljudi, okoliš, gospodarstva i kulture. Sigurnost hrane sastavni je dio održivih prehrambenih sistema i to je pitanje koje zahtijeva djelovanje i suradnju između različitih sektora, skupina sudionika i zemalja.

Da bi se razumjeli i smanjili rizici sigurnosti hrane, moraju postojati preventivne mjere i odgovarajući mehanizmi reagiranja. To zahtijeva temeljitu istragu veza između zdravlja ljudi, životinja i biljaka. Primjeri sistemske perspektive u sigurnosti hrane uključuju pristup One Health za minimiziranje antimikrobne rezistencije i rješavanje zoonotskih bolesti za poboljšanje održive proizvodnje i distribucije sigurne i hranjive hrane te smanjenje gubitaka i otpada hrane.

Upravljanje rizicima sigurnosti hrane kontinuirani je postupak prilagodbe i poboljšanja čak i tokom kriznih situacija, kao što je uočeno tokom pandemije COVID-19. Javne vlasti i prehrambene tvrtke često se suočavaju s poduzimanjem preventivnih mjera ili najbržim reakcijama na alarmantne situacije. Trenutno određivanje prioriteta i upravljanje sigurnošću hrane nije utemeljeno na znanosti, pa stoga možda nije opravdano ili predstavlja najbolje korištenje oskudnih resursa. Usvajanje cjelovitog sistemskog pristupa u razvoju politike sigurnosti hrane i praksi kontrole hrane.

Boljim informiranjem i  odlukama o sigurnosti hrane  te korištenjem naučnih i tehnoloških rješenja storilo bi se bolje generiranje podataka i dostupnost informacija. Dijeljenje primjenjivog (djelotvornog) znanja sa svim učesnicima u prehrambenom sistemu, kao i drugim zemljama u regiji, nudi brojne mogućnosti. Na primjer, Regionalni koordinacijski odbor FAO / WHO za Evropu pruža izvrsnu platformu za razmjenu iskustava i bolju komunikaciju među zemljama.

Povodom Svjetskog dana sigurnosti hrane 7. juna 2021., FAO Regionalni ured za Evropu i Centralnu Aziju i WHO Regionalni ured za Evropu pozivaju sve zainteresirane aktere u regiji da razgovaraju o sigurnosti hrane u kontekstu održivih prehrambenih sistema i potrebnih radnji za rješavanje pitanja sigurnosti hrane u sučelju čovjek-životinja-okoliš za "sigurnu hranu sada za zdravo sutra".