Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Видјети невидљиво: развој и нестанак коријења шума у условима повећања стакленичких плинова

27.09.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Повећање угљичног диоксида у атмосфери узрокује улагање више енергије и ресурса стабала у развој коријенског система испод земље.

Повећањемдодатног угљика испод земље важан је и често занемарен начин на који ће природни свијет одговорити на постојеће и будуће емисије стакленичких плинова.

У новом истраживању која су водили универзитет у Бирмингхаму у Уједињеном Краљевству и универзитет у Бергену у Норвешкој, истраживачи су показали да атмосферски ЦО2 упумпаван у зрелу шуму, на разинама које се предвиђене као норма до 2050. године, узрокује повећани развој система коријења стабала.

Истраживање, објављено у Сциенце оф тхе Тотал Енвиронмент, проведено је у Free-Air CO2 Enrichment (FACE – метода повећавања концентрације ЦО2 у одређеним подручјима у сврхе научног истраживања), којим управља Бирмингхамски институт за истраживање шума (БИФоР). Оно надопуњује ранија истраживања која показују да ће иста стабла повећати брзину процеса фотосинтезе до трећине у условима повећане разине ЦО2.

BIFoR FACE је 'научно-фантастична' шума која представља једну трећину највећег свјетског експеримента који истражује утјецај глобалних промјена на природу. Са сестринским објектима у близини Сиднеја у Аустралији и Манауса у Амазонији твори дивовски еколошки дјелокруг. У сваки од ових објеката уводи се додатни ЦО2, чиме се зрак доводи до онога што је предвиђена глобална норма до 2050. године.

Кроз истраживање знанственици су сакупљали тисуће приказа минијатурних коријенских система у времену од двије године, који у почетку истраживања нису били већи од милиметра. Сви ти прикази омогућили су развој математичких модела предвиђања развоја, раста и одумирања система коријења храстове шуме.

Анализа прикупљених података довела је до изненађујућих резултата – што је тло засићеније угљичним диоксидом, стабла ће развијати гушће, дуже и дебље коријење.

Професор Иаин Јохнстон, који је водио студију из Бирмингхама, а затим из Бергена, објаснио је: "Очито је тешко видјети  процесе који се одвијају испод земље. Али комбинација иновативног инжењеринга и пажљивог теренског и лабораторијског рада нашег тима, помогла нам је домоћи се  података који су освијетлили ово понашање – и повећати сигурност у ова открића."

Математичко моделирање и анализа података са слика  проведена на BIFoR у и на Свеучилишту у Бергену, закључила је да се све више и дуже коријење појављује испод дрвећа које расте у атмосфери с високим удјелом угљичног диоксида.

Резултати подупиру друге доказе да стабла пружају и могу наставити пружати ограничену заштиту од повећања угљичног диоксида узрокованог фосилним горивима, а тиме и климатских промјена, апсорбирајући и складиштећи угљик. На жалост, уништавање шумског покрова нас може коштати такве врсте заштите.

Знанственица Ангелики Коурмоули је објаснила: "Тло обично узимамо здраво за готово, али оно чини кључан дио многих екосистема и игра значајну улогу у складиштењу угљика. Разумијевање онога што се догађа испод земље када је шума изложена повећању концентрација ЦО2, као и додатан учинак климатских промјена попут екстремних временских увјета, дају нам стварно важне увиде у оно што можемо очекивати ​​у будућности."

Професор Роб МакКензие, оснивач БИФоР-а, додао је: "Сада имамо чврсте доказе да се додатни угљик дјеломично користи како би се дрвећу помогло у истраживању свијета богатог храњивим тварима испод себе. У искушењу сам рећи да је ће коријенов сустав напредовати у  условима повећане емисије стакленичких плинова те имати дужи животни вијек, али требаће више година пажљивог посматрања како бисмо били сигурни да је то доиста тако."

 

Извор : https://www.sciencedaily.com/releases/2022/09/220922103220.htm