Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Смјернице о сезонским радницима у ЕУ у контексту пандемије COVID-19

10.08.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Европска комисија је представила 16.07.2020. године Смјернице за заштиту сезонских радника у Европској унији у контексту пандемије вируса COVID-19.

Смјерницама се позивају националне власти и социјални партнери да уложе додатни напор у испуњавању својих обавеза којима обезбјеђују правилну примјену закона. Укључују се конкретне препоруке и сугестије о активностима које треба предузети на националном нивоу или на нивоу ЕУ.

Европска комисија је у својој изјави нагласила да прекогранични сезонски радници уживају широк спектар права која могу варирати у зависности од тога да ли су држављани Уније или држављани трец́их земаља.

У складу са слободом кретања радника и начелом једнаког поступања и недискриминације, грађани ЕУ имају право да траже запослење, укључујуц́и сезонско запошљавање, у другој држави чланици, на добијање исте помоц́и од државних служби за запошљавање и прихватање запослења под истим условима као и држављани државе чланице домац́ина. Ако прекину посао без своје кривице, задржавају статус радника у држави чланици домац́ину шест мјесеци, под условом да се региструју код служби за запошљавање.

Државе чланице су позване да предузму неопходне кораке у циљу рјешавања непријављеног рада сезонских радника и да користе Европску платформу против непријављеног рада.

Сезонски радници из ЕУ запослени у једној држави чланици које је послодавац послао у другу државу чланицу сматрају се запосленима у смислу Директиве 96/71/ЕЗ. Криза COVID-19 освјетлила је често лоше услове живота, као и радне услове и безбједност на раду сезонских радника. Забиљежен је већи број случајева кршења права сезонских радника током кризе, а текуц́и проблеми са којима се суочавају сезонски радници су погоршани.

Сезонски радници уживају иста права и заштиту на раду као остали радници у одређеној држави чланици. Директива 89/391/ЕЕЗ („Оквирна директива“) одређује низ обавеза за послодавце, укључујуц́и процјену професионалног ризика по безбједност и здравље радника и у контексту њихових одговорности усвајање неопходних мјера за заштиту безбједности и здравља радника, информисаност и обуке.

Државе чланице су позване да пруже практична упутства мањим компанијама, такође кроз контролу, о најефикаснијим мјерама које треба предузети за рјешавање ризика по здравље и безбједност, посебно оне које се односе на COVID-19, заједно са информацијама о примјењеним подстицајима. Такође би могли пружити специфичну подршку мањим компанијама у секторима у којима је ризик од ширења COVID-19 .

Криза COVID-19 истакла је често лош смјештај сезонских радника и услове у којима се превозе на посао. Комисија стога позива државе чланице да предузму све неопходне мјере како би обезбиједиле пристојне радне и животне услове за сезонске раднике.

Држављани трец́их земаља који бораве изван Уније и који су примљени на територију државе чланице ради запошљавања као сезонски радници такође имају право на једнак третман са држављанима државе чланице домац́ина у погледу социјалног осигурања.

Да би смањили ризик од инфекција, послодавци би сезонским радницима требало да омогуц́е и лак приступ информацијама о опасностима на раду и безбједносним захтјевима и свим упутствима и поступцима за заштиту здравља.

Комисија ће наставити да сарађује са државама чланицама, социјалним партнерима, Европском агенцијом за безбједност и здравље на раду (Е-ОСХА) и Европском агенцијом за рад (ЕЛА) на овом важном питању. Такође ЕК је планирала низ акција на јачању заштите права сезонских радника.

Комисија ц́е се даље бавити конкретним акцијама које се односе на здравље и безбједност радника, укључујуц́и сезонске раднике, у контексту предстојец́ег Стратешког оквира ЕУ за здравље и безбједност на раду.