Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Преглед постепеног отварања рада предшколских установа након смиривања пандемије изазване Корона вирусом

07.05.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Пред нашим предшколцима, њиховим родитељима и одгајатељима су нови изазови. У цијелом свијету долази до постепеног попуштања мјера које су раније донесене због ситуације изазване Корона вирусом, па тако полако почињу с радом и предшколске установе. У наставку дајемо преглед почетка рада предшколских установа у појединим европским земљама, као и у земљама Регије и Босни и Херцеговини:

Њемачка: Национална академија наука Леополдина је, на основу мишљења 26 научника из различитих подручја, сачинила листу препорука и Влади Њемачке предложила план постепеног повратка у нормално стање. Вртићи, у највећем броју покрајина, поново су отворени за дјецу чији родитељи раде послове неопходне за функционисање друштва (полицајци, ватрогасци, медицинско особље, радници који се баве производњом хране итд). ( www.thelocal.de).

Аустрија:  Отварање вртића у Бечу се проводи у фазама. Тренутно, сви запослени родитељи, без обзира на то гдје и како раде, могу своју дјецу довести у вртић. Од родитеља се тражи да правовремено најаве потребу за боравком дјетета у вртићу. Обавеза похађања програма у посљедњој години вртића остаје обустављена до даљњег. Посебна пажња се обраћа на број дјеце у групама, појачане су мјере хигијене, дезинфекција површина, провјетравање и одржавање физичке дистанце, колико је то могуће. Ношење заштитних маски није обавезно, али је могуће на добровољној основи. (www.klix.ba).

Француска ће постепено, током три недјеље, отварати образовне институције, те се 11. маја планира повратак дјеце у вртиће, уз појачане хигијенске мјере. Сви одрасли ће морати носити маске, што се не односи на дјецу, јер би то за њих било „обесхрабрујуће“. Препоручује се избјегавање игри и активности које подразумијевају контакт, игре са лоптом, као и размјена личих предмета, играчака и сл. Од родитеља се захтијева да свако јутро, прије доласка у вртић или школу, дјеци измјере температуру. У Француској је епидемија однијела више од 24. 000 живота, тако да је поновно отварање вртића и школа изазвало негодовање једног дијела јавности. (www.thelocal.fr).

У Шпанији је седам недјеља била на снази потпуна забрана излазака за дјецу до 14 година. Сада им је дозвољен један сат дневно боравка на отвореном. Образовне власти су одлучиле да поново отворе вртиће искључиво за дјецу чија оба родитеља морају да иду на посао. (www.whec.com).

 Грчка: Без обзира на попуштање неких рестриктивних мјера, основне школе, игралишта и вртићи су још увијек затворени. Могуће је да ће са радом почети 1. јуна. (www.whec.com).

Данска је 15. априла почела са поновним отварањем вртића и школа, за дјецу нижих разреда. Ипак, неће се сви вртићи и школе отворити одмах, јер је потребно испунити одређене захтјеве. Нека од строгих правила за овај корак гласе: у вртићима је потребно обезбиједити шест квадратних метара по сваком дјетету, а у школама четири квадратна метра. Столови морају бити удаљени по два метра, док би у двориштима и изван учионица дјеца смјела да буду у групи од највише њих петоро. Забрањено им је да међусобно дијеле храну и слаткише, а најмање свака два сата током боравка у школи морају прати руке. Играчке, тоалети, столови, рукохвати и прекидачи морају се очистити и дезинфиковати бар два пута дневно.  (www.dw.com).

Вртићи у Норвешкој су поново почели са радом 20. априла. Према анкети коју је провела медијска кућа НРК, 24 посто родитеља не жели сада послати своју дјецу у вртић, а 13 посто родитеља није сигурно да ли ће то ускоро учинити. Предшколске установе ће морати да обезбиједе одређене здравствене протоколе. Дјеца узраста до 3 године ће бити у групи од највише троје дјеце, са једним одгајатељем, док ће дјеца узраста од 3 до 6 година боравити у групама од највише шесторо, такођер са једним одгајатељем. (www.thelocal.no

Влада Литваније разматра поновно отварање вртића слиједеће недјеље. Према ријечима Министра здравља отварање вртића је једна од најефикаснијих мјера за опоравак економије. Министар је најавио и могућност да запослени у вртићима буду тестирани на COVID-19 о трошку државе, што је један од корака ка обезбјеђивању сигурности у вртићима. Наравно, поред ове мјере, разматра се и низ потенцијалних мјера које ће бити предузете са циљем сигурног функционисаја вртића. Епидемиолози сматрају да мјере треба да буду сличне мјерама које се примјењују за друге инфективне болести. Прва од њих ће бити смањење броја дјеце у групама. (www.bnn-news.com).

Министар здравља Бугарске је изјавио да, у овом тренутку, Кризни штаб и Влада Бугарске не размишљају о поновном отварању вртића. Навео је да сваки слиједећи корак у попуштању мјера треба бити заснован на пажљивој анализи здравствене ситуације и да, прије отварања вртића, морају бити сигурни да је ситуација стабилна, те да се болест неће вратити. (www.economy.bg).

 

Отварање вртића у Србији најављано је за 11. мај.  Здравствено - хигијенске мјере које ће се проводити у вртићима су бројне, те постоји оправдан страх запослених да ли ће их бити могуће провести, узимајући у обзир цјелокупан контекст у којем се одвија процес предшколског одгоја и образовања.Завод за јавно здравље Града Београда донио је 35 препорука, које су изазвале велике полемике, највише због физичке дистанце која се захтијева, а коју је немогуће провести у предшколским установама, јер ће већина дјеце пролазити кроз период адаптације. Наводимо неке од мјера: Прање, чишћење, дезинфекција вртића и обезбјеђивање заштитне опреме за запослене; свако дијете мора имати потврду педијатра да је здраво за укључиваје у вртић; обезбиједити да дјеца за столовима сједе на удаљености од 2 метра; не мијешати групе и одгајатеље, у складу са препоруком социјалног дистанцирања. не користити играчке које се не могу прати и дезинфиковати, посебно мекане играчке итд. (www.zelenaucionica.com).

Влада Хрватске је одлучила да постепено, у три фазе, укида рестриктивне мјере, уведене средином марта. У трећој фази, од 11. маја, планирано је отварање вртића и школа, за дјецу од 1. до 4. разреда. Хрватски завод за јавно здравство дао је приједлог мјера које би требало проводити у предшколским установама и основним школама: Дјеца и запослени са хроничним болестима не могу долазити у вртић, а останак код куће се препоручује и осталој дјеци, уколико је то могуће;  придржавати се физичке дистанце од 2 м у затвореном простору између одраслих и, колико год је могуће између дјеце и одраслих, са изузетком његе дјетета, коју треба обавити у што краћем времену; дозвољено је максимално деветоро дјеце у једној групи, са два одгајатеља, који се смјењују, а не преклапају (14 дана нема пријема нове дјеце у групу); препоручује се што дужи боравак одгајатеља и дјеце на отвореном итд.  (www.vecernji.hr).Према информација из неколико вртића у Сјеверној Македонији, још увијек немају никаква упутства, нити се зна датум поновног отварања вртића. (извор: Детска градинка “Астибо”, Штип).

Словенија опрезно и постепено попушта мјере тако да, још увијек, није одређен тачан датум када би вртићи могли поново почети са радом. Министрица за образовање, науку и спорт је најавила да би то могло бити 18. маја. Прво ће бити отворени вртићи и школе за дјецу прва три разреда. Ова мјера је донесена како би се родитељи најмлађе дјеце могли вратити на посао. Јасна и детаљна упутства ће бити донесена у наредним данима како би се, на најбјезбеднији начин организовао рад у одгојно - образовинм установама, са циљем заштите дјеце, родитеља и запослених. (www.balkaneu.com).

).

У Црој Гори нема најаве отварања вртића и школа. Министар образовања у Влади Црне Горе изнио је став свог ресора да ученици не би требали да се враћају у школске клупе до септембра, али да ће коначу одлуку о томе, као и о повратку дјеце у вртиће, донијети Национално координационо тијело за заразне болести и Влада. . (www.volimpodgoricu.me).

Босна и Херцеговина: Министар здравства Федерације БиХ је најавио да ће се након 1. маја разматрати питање поновног отварања вртића, али да још увијек није донесена одлука о тачном датуму враћања дјеце у предшколске установе(www.artinfo.ba).

 

 

У Републици Српској ће одређени број вртића поново почети са радом, на основу потреба родитеља (већина вртића је позвала родитеље да пријаве да ли имају потребу за боравком дјеце у вртићу). На тај начин ће свака установа утврдити тачан број дјеце која ће у наредном периоду похађати вртић. Још увијек не постоје званична упутства и препоруке Института за јавно здравство, те вртићи сами предузимају опште санитарно - хигијенске мјере (чишћење и дезинфекцију објеката, уређивање дворишта, прање и дезинфекцију играчака, суђа и сл.). Вјерујемо да ће, у складу са искуствима земаља у окружењу, од стране надлежних институција бити послане мјере за поступање, са циљем заштите дјеце, родитеља и свих запослених (www.nezavisne.com).