Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Прашина Сахаре на путу ка Европи

10.03.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Сваке године из сјеверне Африке избије више од 180 милиона тона прашине, коју су снажни сезонски вјетрови избацили из пустиње Сахаре. Можда су најпознатији огромни, разметљиви перјаници који напредују преко тропског Атлантског океана према Америци. Али прашина одлази и другдје - таложи се натраг у другим дијеловима Африке или се спушта према сјеверу према Европи.

Драматичан приказ честица прашине у ваздуху (горе) приметио је 18. фебруара 2021. године Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS)на свемирској летелици NOAA -20. Чини се да је прашина широко распрострањена, али нарочито узбуркана над депресијом Бодéлé у сјевероисточном Чаду.

Слика испод, такође снимљена 18. фебруара, приказује размере перјанице у односу на континенте који се граниче са Атлантским океаном. Набавила га је НАСА -ина Земљина поликроматска камера за снимање (EPIC) на NOAA -ином DSCOVR сателиту.

Иако се већи дио прашине појављује западно од Африке, може се видјети витица прашине како с вјетровима иде према Европи. Према причи истраживачког метеоролога Марсхала Схепхерда, снажни вјетрови с југа тјерају сахарску прашину према Европи барем неколико пута годишње.

Прогнозе Службе за праћење атмосфере Коперникус указале су да ће већина прашине која стигне у Европу вјероватно бити концентрирана над Шпанијом и Француском, али може се повати и сјеверније од Норвешке. Дијелови Шпаније могли би видјети "блатњаву кишу", јер се приближавајући прашкасти прамен комбинира с временском фронтом.

Олуја прашине прати интензиван догађај почетком мјесеца над јужном и централном Европом. Сахарска прашина од те олује би обложила снијег на Пиринејима и Алпама, а небо постало наранчасто у Француској.

Прашина може погоршати квалитет ваздуха и убрзати топљење сњежног покривача. Али такође игра главну улогу у земаљским климатским и биолошким системима, упијајући и рефлектујући сунчеву енергију и обогаћујући океанске екосистеме гвожђем и другим минералима које биљке и фитопланктони требају за раст.

https://scitechdaily.com/monster-saharan-dust-plume-heading-for-europe/