Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Повратак у школске клупе након љетње паузе – како пружити подршку дјеци

08.09.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Велике међународне организације попут Свјетске здравствене организације (СЗО) и Дјечијег фонда Уједињених нација (УНИЦЕФ) још су раније поручиле да повратак дјеце у школске клупе треба да буде највећи приоритет свјетских влада како би се избјегла „генерацијска катастрофа“. Међутим, многе државе наишле су на бројне препреке како би ову идеју провеле у дјело, те се настава у цијелом свијету одвија разнолико.  

 

У Босни и Херцеговини ученици од I до IV разреда основне школе углавном похађају редовну наставу у учионици, с отвореном могућности избора да се настава похађа и онлине, али само уколико је то неопходно. Настава се за старије разреде основне, као и у средњим школама широм БиХ, одвија по различитим моделима, сходно препорукама надлежних епидемиолошких служби.

 

Зашто је школа важна за дјецу?

Бројни психолози широм свијета ставе су да је изостајање с наставе много већи ризик за ученике од евентуалне заразе вирусом. Психијатар Ноел МцДермотт из Уједињеног Краљевства је објаснио да су дјеци потребне сложене социјалне структуре које се пружају у школи, а образовне институције „премошц́ују јаз између куц́е и остатка свијета“.

 

Шта учинити уколико примјетите знакове анксиозности и како дјеци пружити подршку?

 

Према МцДермотт-у, неће бити тешко уочити знакове да се дијете бори или се осјећа забринуто због повратка у школу. Истиче да ставови родитеља увелико утичу на то како се дјеца осјећају и савјетује их да свој евенентуални страх и тјескобу никако не преносе на дјецу. Дјеци можемо пружити подршку тако што ћемо учење учинити дијелом свакодневне дјечије рутине, као што су нпр. активност кухања, вријеме за породично дружење или читање итд.

 

Препоручује се разговор с дјецом о томе које мјере се могу подузети како би се заштитили од заразе Корона вирусом, што укључује: прање руку сапуном барем 20 секунди, ношење маске када није могуће држати социјалну дистанцу, што важи за старију дјецу (12 и више година), што је у складу с препорукама Свјетске здравствене организације.

 

 

https://www.euronews.com/