Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Посјета представника Министарства цивилних послова БиХ Трећој гимназији у Сарајеву Употреба канабиса у строго контролисане медицинске сврхе

27.02.2019

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

На иницијативу и позив ученика и управе Треће гимназије у Сарајеву, представнице Сектора за здравство Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине Јасна Џемић и Индира Хоџић, те магистрица фармације и стручњак за област лијекова Џевада Омић, одржале су предавање на тему “Употреба канабиса у строго контролисане медицинске сврхе”. Том приликом ученици су се упознали о активностима надлежних институција, које се проводе с циљем стварања законодавног оквира и осигурања употребе канабиса у медицинске сврхе.

            У Босни и Херцеговини, према важећој Листи опојних дрога, психотропних супстанци, биљака из којих се може добити опојна дрога и прекурсора, канабис је смјештен у табелу И, а Законом о спречавању и сузбијању злоупотребе опојних дрога, употреба материја и биљка разврстаних у Табели I, дозвољена је искључиво у сврху медицинског или научног истраживања. Имајући у виду проведена научна истраживања, те чињеницу да пацијенти у Босни и Херцеговини купују приправке канабиса на црном тржишту, држава је у обавези да створи законодавни оквир, сциљем осигурања употребе канабиса у медицинске сврхе.

            Поред тога што у Босни и Херцеговини посјед канабиса представља кривично дјело, пацијенти се куповином лијека на црном тржишту суочавају са превисоким цијенама и упитним квалитетом приправака које набављају од неквалификованих лица, која пацијентима неријетко одређују начин примјене и дозирање лијека. То је један од кључних разлога због чега се у Босни и Херцеговини интензивно ради на изналажењу рјешења како би се пацијенти увели у минимум права и тиме им се осигурало загарантовано право, „право на здравље“, што представља уставну категорију.

           Према посљедњим информацијама надлежних служби у Босни и Херцеговини, 13 земаља Еуропске уније омогућило је употребу канабиса у медицинске сврхе и то: Чешка, Финска, Румунија, Италија, Шпанија, Холандија, Француска, Аустрија, Португал, Њемачка, Велика Британија, Словенија и Хрватска. Земље Европске уније, прије свега Република Хрватска, канабис су измјестили у Табелу II како би се према члану 9. Конвенције УН о психотропним тварима из 1971. могао издавати као лијек, а подзаконским актом регулисано је посједовање и набавка у строго контролисане медицинске сврхе.

            Свака од наведених земаља је потписница Јединствене конвенције УН о опојним дрогама из 1961., Конвенције УН о психотропним тварима из 1971., Конвенције УН против недозвољенога промета и психотропним супстанцама из 1988., једнако као и Босна и Херцеговина. Конвенције су састављене у сврху сузбијања злоупотребе дрога и уједначавања приступа овом проблему на глобалном нивоу. У преамбули Конвенције из 1971. јасно се наводи да је „употреба дроге у медицинске сврхе нужна и не смије бити безразложно ограничена“.