Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Опасности од воде

26.07.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Вода је водећи узрок опасности на листи катастрофа како у погледу људског, тако и у економском смислу током протеклих 50 година, било да се ради о временским непогодама или о њеном потпуном нестанку – сушама, каже се у најновијој, свеобухватној анализи Свјетске метеоролошке организације (WМО).

Од првих 10 катастрофа, опасности које су довеле до највећих људских губитака у том периоду биле су суша (650 000 смртних случајева), олује (577 232 смртних случајева), поплаве (58 700 смртних случајева) и екстремне температуре (55 736 смртних случајева), према овој студији ; која обухвата период (1970-2019).

У домену економских губитака, листа од 10 најпогубнијих догађаја укључује олује (521 милијарду УСД) и поплаве (115 милијарди УСД), према студији, чија се публикација очекује у септембру.

У Европи, у посљедњих пола вијека, поплаве и олује, су узроковале штету од 377,5 милијарди америчких долара. Поплава у Њемачкој 2002. године узроковала је губитак од 16,48 милијарди америчких долара и била је највећа штета у Европи између 1970. и 2019.
Међутим, врућине су узеле највећи људски данак.

У периоду од 50 година временске, климатске и водене опасности чиниле 50% свих катастрофа (укључујући технолошке опасности), 45% свих пријављених смртних случајева и 74% свих пријављених економских губитака на глобалном нивоу.

„Временске, климатске и водене опасности постају све учесталије и интензивније као резултат климатских промјена. Људска и економска цијена трагично су увећане бујицама и разорним поплавама, како у средњој Европи, тако и у Кини само током протекле седмице.

Али све чешће епизоде обилних киша носе и траг климатских промјена. Како атмосфера постаје топлија, задржава више влаге што значи да ће киша више падати за вријеме олуја, повећавајући ризик од поплава. Ниједна земља - развијена или у развоју - није имуна. Климатске промјене су овдје и сада. Нужно је улагати више у прилагодбу климатским промјенама, а један од начина за то је јачање система раног упозоравања”, рекао је генерални секретар WМО-а проф. Петери Талас.

 

https://public.wmo.int/en/media/press-release/water-related-hazards-dominate-disasters-past-50-years