Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Održan sastanak o obrazovanju tokom pandemije COVID-19 i poslije

01.10.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Током 75. сесије Генералне скупштине УН-а, у организацији УНЕСКО-а, 25.09.2020. године одржан је онлајн састанак о образовању током пандемије COVID-19 и послије.

С обзиром да је УНЕСКО на почетку пандемије COVID-19 основао Глобалну коалицију за образовање (Global Education Coalition – GEC) чији је циљ био да осигура континуирано учење током периода пандемије, главни циљеви онлине састанка на високом нивоу су били да државе учеснице размијене искуства, подијеле примјере најбољих пракси и мјера у вези одговора на изазов затварања и поновног отварања школа. Састанак је уједно био и прилика за рефлексију научених лекција из кризе које могу допринијети бољој будућности сектора образовања.

 

На почетку онлајн састанка је истакнуто како УНЕСКО уско сарађује са УНИЦЕФ-ом и Свјетском банком како би хитним мјерама и брзим реакцијама помогли успоставу система отварања школа, који би испоштовао све епидемиолошке мјере, али и задовољио критерије квалитетног образовања за све. Државе су позване да планирају буџетска средства циљано, плански и смислено, како би ставка за образовање била инвестиција у квалитетније друштво, а не трошак, јер образовање није опција, него нужност за сваког појединца, становника планете.

 

Помоћница Генералног директора за образовање УНЕСКО-а Стефаниа Гианини је дала више информација о успостављању Глобалне коалиције за образовање, чија је суштина да подстакне нову парадигму глобалне солидарности у условима узрокованим пандемијом COVID-19.

 

GEC припрема и подржава активности у више од 70 држава како би се припремило друштво на „нову нормалност“, школе за отварање, наставници за нове методе подучавања и министарства за нове педагошке стратегије, а све у циљу да се што прије омогући физичко пристуство ученика у школама и редовно, уобичајено одвијање наставног процеса.

 

Сва излагања наводе на закључак да је свијет постао глобално подручје које се труди да одгоји, образује и оспособи дијете неопходним вјештинама за захтјеве и изазове свакодневног живота и будућности која долази.

 

Ријечима да мултисекторским приступом комбинујући образовање и технологије као јединим начином којим се можемо суочити са изазовима пандемије, завршен је онлајн састанак.