Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Муње рекордне снаге

08.02.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Свјетска метеоролошка организација (WМО) представила је два нова свјетска рекорда за грмљевинске мегаолује, који су забиљежени на пространствима Велике равнице у Сјеверној Америци и базену Ла Плате у Јужној Америци.
Помоћу најновије сателитске технологије, установљено је да је најдужи појединачни бљесак регистрован 29. априла 2020. прешао хоризонталну удаљеност од око 775 км преко Сједињених Америчких Држава, што је једнако удаљености између Лондона и Хамбурга.

Највеће трајање бљеска од око 17,1 секунде, континуирано се развијао кроз олују с грмљавином изнад Уругваја и сјеверне Аргентине 18. јуна 2020 и надјачало је претходно, које је имало трајање од 16,73 секунде и десило се на истом простору 4. марта 2019. године.

Специјалиста за муње Рон Холле је приметио да „снажне и дуготрајне непогоде нису изоловане, већ дио већих олуја. Када чујете грмљавину, вријеме је да се смјестите на сигурно мјесто.”

Мјеста заштићена од удара грома су зграде са громобранским уземљењем и водоводом. Треба избјегавати плаже и аутобуске станице, а сигурност пружају и потпуно затворена возила с металним кровом.

“Гром је опасност која сваке године односи мноштво живота, а ови показатељи указују на оправдану забринутости због кретања наелектрисаних облака, који могу прећи изузетно велике удаљености”, рекао је генерални секретар WМО-а, проф. Петери Талас.

"Муња је изненађујуће неухватљив и сложен природни феномен с обзиром на утицај, који има на наш свакодневни живот. Сада имамо одличне показатеље, који нам омогућавају да откријемо нове аспекте њеног понашања и поуздану евиденцију о овим чудовиштима, чоме ћемо помицати границе нашег разумијевања за шта је муња способна." рекао је члан комисије за евалуацију Михаел Ј. Петерсон, из Националне лабораторије Лос Аламос, САД.

Забиљежено је:

• Од директног удара страдала је 21 особа у колиби у Зимбабвеу, 1975. године.

• Чак 469 људи страдало је у  Египту 1994. године (Дронка), када је гром ударио у низ резервоара за нафту, након чега је запаљена нафта поплавила град.

 

https://public.wmo.int/en/media/press-release/wmo-certifies-two-megaflash-lightning-records