Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Министарка Гудељевић обратила се на Генералној конференцији УНЕСКО-а у Паризу

10.11.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У оквиру 41.Генералне конференције УНЕСКО-а у име Босне и Херцеговине обратила се министарка цивилних послова Анкица Гудељевић. „Својом мисијом УНЕСКО доприноси миру кроз промовисање сарадње између народа, а у овом периоду када се цијели свијет суочава са пандемијом КОВИД-19, значај улоге УНЕСКО-а је посебно дошао до изражаја. УНЕСКО је још једном показао способност пружања одговора на кључне глобалне изазове. За нас је посебно значајна сарадња у области образовања и подршка надлежним институцијама у периоду када су услијед пандемије морале увести онлајн наставу“. 

Министарка Гудељевић истакла је одличну сарадњу Босне и Херцеговине и УНЕСКО-а у оквиру многих активности у области образовања, науке, културе, медијске и информационе писмености,а које се реализују како у БиХ тако и сусједним земљама.

Посебно је истакла значај заштите природног културног насљеђа те напоменула да је Босна и Херцеговина припремила номинације пећине Вјетреница и Мартинбродских слапова националног парка Уна за кандидатуру за листу свјетске баштине.

Констатовала је још једном успјех уписа Обичаја такмичења у кошењу траве на Купресу на репрезентативну листу нематеријалне баштине човјечанства.

Говорећи о улози науке,министарка је изразила увјерење да ће заједнички рад на јачању науке допринијети превазилажењу свих изазова  на које само наука може понудити одговоре. Као један од битних аспеката сарадње са УНЕСКО, министарка је издвојила медије и информатичку писменост која је у доба опће дигитализације веома важна и за БиХ.

Министарка Гудељевић потврдила је опредијељеност Босне и Херцеговине на давању свог доприноса остваривању циљева и приоритета УНЕСКО-а. 

 

Генерална конференција УНЕСКО-а  одржава се сваке двије године и окупља представнике свих земаља чланица УНЕСКО-а. У оквиру генералне дебате министри земаља чланица обраћају се износећи кључне приоритете и резултате сарадње у областима из надлежностима УНЕСКО-а. 

Током Генералне конференције су представљени извјештаји о активностима Организације, усвојена је средњорочна стратегија, те буџет организације за будући двогодишњи период.

У оквиру овогодишње Генералне конференције обиљежава се 75 година од оснивања УНЕСКО-а.