Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Marie Sklodowska Curie Actions и даље најинтересантнији дио програма Horizont2020 у БиХ

21.04.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Иако је до краја програма остало да се још реализује неколицина позива, поред којих и позив за индивидуалне стипендије потпрограма MSCA, из доступних података могуће је видјети да је MSCA најуспјешнији дио програма у БиХ. Као што је познато, за овај потпрограм је намјењено више од 6 милијарди евра у периоду реализације програма Horizont 2020 (2014-2020) будући да на овај начин Европска комисија жели да финансира лична, стручна усавршавања појединаца и институција с циљем подизања квалитета науке и истраживања у Европи. Такође, ово је једини дио програма Horizont 2020 којим се финансирају докторске студије, али и размјена истраживачког особља међу институцијама. Показало се уопште да MSCA програм, као и његов претходник из FP7 – PEOPLE програм, представља најпрестижнији дио оквирног програма будући да се на позив за индивидуалне пројекте пријави готово 10.000 заинтересованих из Европе и свијета.

 

На основу података доступним на wеб страницама Европске комисије, земљама западног Балкана је одобрено укупно 104 гранта из овог буџета. Највише грантова је додјељено истраживачима из Србије – 78 (од којих 45 јединствених учесника), потом БиХ – 15 грантова (од којих 11 јединствених учесника), слиједе по 4 гранта за истраживаче из Црне Горе и Сјеверне Македоније и 3 гранта истраживачима из Албаније.

 

 

(извор: MARIE SKŁODOWSKA-CURIE ACTIONS Driving innovation, supporting researchers’

mobility and cultivating excellence in doctoral and postdoctoral training Facts & Figures, August 2019)

 

Из горњег дијаграма се види да је свега 2% истраживача из БиХ (од укупног броја истраживача из програму придружених земаља) искористило овај грант да своје истраживање проведе ван граница државе. Поред овог, потребно је напоменути да је БиХ сваке године (посљедњи петак у мјесецу септембру) учествовала у обиљежавању Ноћи истраживача (Researchers’ Night) којим се обавља промоција науке и истраживања у широкој јавности. Забиљежено је низ учешћа наших истраживача у ITN (Innovative Training Networks) и RISE (Research and Innovation Staff Exchange) пројектима наших и других институција.

 

До краја програма ове године, остаје нам још отворен један, најинтересантнији позив – индивидуалне стипендије (Individual Fellowships) с роком за подношење пријаве пројекта за индивидуално пост-докторско усавршавање на дан 9.9.2020. до 17 часова по бриселском времену страница позива:https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/msca-if-2020

 

Током 2018 године покренута је иницијатива формирања Marie Curie Alumni Association Western Balkan Chapter, прво као радна група, а од 2019.године и званично као MCAA Chapter. Ова непрофитна, неполитичка и стручна асоцијација окупља истраживаче који су искористили или још увијек користе средства MSCA програма, а који су поријеклом из Албаније, БиХ, Црне Горе, Косова(УН резолуција 1244), Сјеверне Македоније и Србије. Циљ алумни асоцијације јесте размјена искустава и промоција мобилности као алата за развој и унапређење истраживачке каријере. Тренутно WB Chapter броји 91 члана и овим позивамо све заинтересоване који испуњавају услов да нам се придруже.

 

Више информација о MSCA: https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/h2020-section/marie-sklodowska-curie-actions

 

Fact sheets on MSCA: https://op.europa.eu/fr/publication-detail/-/publication/73494930-d865-11e9-9c4e-01aa75ed71a1/language-en

 

MCAA Western Balkan Chapter: https://www.mariecuriealumni.eu/groups/western-balkans-chapter

 

NCP BiH za MSCA: Dalibor Drljača, drljacad@gmail.com