Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Конференција „Значај улоге општина и градова у подршци предузетништву у локалним заједницама“

11.11.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Конференција „Значај улоге општина и градова у подршци предузетништву у локалним заједницама“ одржана је у Сарајеву, у двије панел дискусије.

Прва панел дискусија била је на темуУспјешне приче предузетника и предузетница у оквиру које су три млада предузетника представили своје приче и искуства у покретању бизниса. Сва три млада предузетника истакла су да им је проблем представљала регистрација бизниса, што је успорило цијели процес и дјеловало обесхрабрујуће.

Један од младих предузетника је истакао да се у бх. друштву ствара негативна слика о стању у БиХ и да се не даје простор позитивним причама. Сматра да то узрокује пасивност младих те да су млади у старту обесхрабрени. Вјерује да млади у БиХ имају велики потенцијал те да је неопходно кроз образовни систем упознати младе са предузетништвом те им већ у школи дати прилику да се окушају у предузетничким водама. 

Такође је истакнуто како сама ријеч предузетништво значи жеља за успјехом, а да је за то потребно суочавати се са ризицима на што млади у БиХ нажалост нису спремни. Млади предузетници су мишљења да власт у БиХ не брине довољно о младима и не даје им довољну подршку што је довело до тога да доста младих у БиХ не слиједе своје идеје, не износе своја мишљења, не пристају на ризике те се тако не упуштају у предузетничке воде.

На крају панел дискусије, учесници/це су подијелили своја мишљења на тему како младе анимирати и охрабрити да заплове предузетничким водама те им у завршним ријечима послали поруке охрабрења. Неке од порука су да је, осим финансијске, веомабитно постојање подршке у виду консултација од стране локалне заједнице и у виду едукације младих о предузетништву те о правним оквирима покретања бизниса, што је неопходно свакој младој особи у почетку и да млади треба да вјерују у себе и окушају се у предузетничким водама, јер ако не покушају не могу успјети. Веома је битно стављати већи фокус на успјешне приче те кроз формално образовање упознавати младе са предузетништвом и тако препознавати предузетнички дух у њима.

Друга панел дискусија је била на тему Улога општина и градова у развоју локалног предузетништва у оквиру које су учесвовали представници одјељења за привреду и локални развој општина Модрича, Фоча, Цазин и Живинице. У уводу дискусије представник Института за развој младих „КУЛТ“ се осврнуо на резултате истраживања које је Институт провео у периоду децембар 2019 – јануар 2020. године, а чији је циљ био испитати ставове представника/ца јединица локалне самоуправе о подршци младима и женама у покретању бизниса, односно спремности да се издвајају буџетска средства у сврху подршке развоју предузетништва младих и жена. Евалуацијом је обухваћен и сегмент процјене спремности на сарадњу јединица локалне самоуправе са организацијама цивилног друштва.

Резултати истраживања показали су да 67% испитаних општина и градова проводи програме подршке развоју предузетништва и/или самозапошљавања. У 65% испитаних општина и градова, сваки други бизнис успјешно послује и након истека подршке. Око 90% испитаних општина и градова је заинтересирано за развој предузетништва, али су им за то потребна додатна донаторска средства. Истраживање је показало и да трећина испитаних општина и градова у протекле двије године није  издвајала средства за подршку развоју предузетништва и/или самозапошљавања у оквиру годишњег буџета. 62% од ове трећине није сигурно да ли ће у скоријем периоду планирати буџет за подршку развоју предузетништва и/или самозапошљавања. Такођер, 57% испитаних општина и градова изјаснило се да имају документе (одлуке, правилнике и сл.) који дефинирају подршку развоју предузетништва и/или самозапошљавања, 33% нема никако, а око 10% је у процесу израде и усвајања таквих докумената.

Закључци проведеног истраживања су да:

-          код јединица локалне самоуправе долази до повећања интересовања када је у питању подршка развоју предузетништва те да расте број заједница које проводе програме подршке предузетништву;

-          обим подршке још увијек није на задовољавајућем нивоу и да има доста простора за раст и побољшања;

-          подршка организација цивилног друштва добродошла је у сегменту фундраисинга и добивања шире подршке програмима подршке предузетништву; 

-          да умрежавање, дијељење искустава и примјера добре праксе те заједничко дјеловање на побољшању увјета за развој предузетништва опћенито, а посебно младих и жена, све више постају модалитети сарадње јединица локалне самоуправе, организација цивилног друштва и пословне заједнице те такву праксу треба подржати и убудуће.

Током панел дискусије представници општина су истакли да су препознали потребу за јачање администрације која ће се бавити питањима пружања подршке развоју предузетништва и самозапошљавању. Особе које раде у  градским управама требају бити “отвореног ума“ и имати сензибилитет приликом комуникације са младима који дођу са предузетничком идејом, али не и знањем о вођењу бизниса.

Приликом пружања подршке предузетништву битни су буџет и људски ресурси као и посебна позиција унутар опћинских администрација која би се искључиво бавила питањима подршке развоју предузетништва и/или самозапошљавања. Општинске администрације требају у потпуности на себе преузети обавезу пружањастручне помоћи младим предузетницима приликом креирања бизнис планова и осигуравања свих потребих информација.

Такођер је наглашен проблем негативне слике о ситуацији у земљи, те незаинтересованост младих по питању предузетништва и самозапошљавања, због чега је битно уложити веће напоре да се побуди предузетнички дух у њима.

Друга панел дискусија, а тиме и конференција, је завршена питањима и коментарима учесника конференције.