Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Комитет за свјетску баштину УНЕСКA прогласио прашуму Јањ код Шипова природним добром од свјетског значаја у оквиру проширења локалитета свјетске баштине УНЕСКА „Исконске букове шуме Карпата и других региона Европе“

29.07.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Комитет за свјетску баштину УНЕСКА, у оквиру свог 44. засједања, данас је донио одлуку којом јепрашума Јањ код Шипова проглашена природним добром од свјетског значаја у оквиру проширења локалитета свјетске баштине УНЕСКАИсконске букове шуме Карпата и других региона Европе“.

Природно добро од свјетског значаја „Исконске букове шуме Карпата и других региона Европе“проширене су са локалитетима из још шест држава потписница УНЕСКО Конвенције о заштити природне и културне баштине и то с локалитетима из  Чешке, Француске, Сјеверне Македоније, Пољске,  Швајцарске и Босне и Херцеговине. Међу 15 нових заштићених подручја у оквиру ове серијске номинације налази се и прашума Јањ код Шипова.  

Уврштавањем прашуме Јањ на УНЕСКО Листу свјетске баштине  уписано је  прво природно добро из Босне и Херцеговине  на ову престижну Листу свјетске баштине. Прашума Јањ је строги природни резерват, површине од 295 хектара, од којих је издвојено 58 хектара у којима је забрањено искоришћавање шуме и било каква људска дјелатност. Прашуму чине стабла букве, јеле, јавора, бријеста, јасена и смреке.

 Локалитет свјетске баштине УНЕСКА „Исконске букове шуме Карпата и других региона Европе“тренутно је највеће серијско добро Свјетске баштине. Са 94 локалитета у 18 земаља, једино је мјесто свјетске баштине у свијету које повезује толико компонената. Обухвата подручја у Албанији, Аустрији, Белгији, Босни и Херцеговини, Бугарској, Француској, Њемачкој, Италији, Хрватској, Чешкој, Сјеверној Македонији, Пољској, Румунији, Словачкој, Словенији, Шпанији, Швајцарској и Украјини. То захтијева прекограничну сарадњу и осликава блиски однос букове шуме саевропском културом.

Све је почело 2007. године са „Праисконским буковим шумама Карпата“, десет подручја у Словачкој и Украјини - што је прекогранична свјетска баштина од самог почетка. Уписом „Древних букових шума Њемачке“ на Листу свјетске баштине 2011. године проширено је за пет саставних дијелова. 2017. године додате су 63 додатне области из десет земаља. Данашњом одлуком проширено је за још 15 локалитета из 6 земаља.

 Букове шуме су сјеновите и љети изгледају мрачно, а могу се чак чинити и сиромашнима врстама у поређењу са неким мјешовитим листопадним шумама. То се, међутим, сигурно не односи на букову шуму у њеном природном стању. Букове шуме са високим удјелом старог раста и стајаћег и лежећег мртвог дрвета пружају идеално станиште многим врстама флоре и фауне. Процјењује се да у буковим шумама има до 10 000 врста животиња.

Стога је то свјетска баштина са будућношћу. Врхунско ремек-дјело без граница.

 Више информација: Интернетска страница: Evropean Beech Forests - Home page; YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=RKvCuQyatbk&t=164s

Уврштавањем прашуме Јањ на УНЕСКО Листу свјетске баштине, у оквиру проширења локалитета свјетске баштине УНЕСКА „Исконске букове шуме Карпата и других региона Европе“, на овој престижној Листи свјетске баштине нашло се још једно добро из Босне и Херцеговине, поред до сада уписаних добара: Подручја Старог моста Старог града Мостара; Моста Мехмед-паше Соколовића у Вишеграду и Стећака - средњовјековних надгробних споменика.