Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Кодекс праксе о безбједности и здрављу у индустрији текстила, одјеће, коже и обуће

10.11.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Међународна организација рада (MOR/ILO) усвојила је Кодекс праксе о безбједности и здрављу у индустрији текстила, одјеће, коже и обуће, први за област ове индустрије.

 

Више од 60 милиона радника широм свијета ће имати користи од конкретних смјерница за побољшање сигурности и здравља у једном од најстаријих производних сектора, који ће бити од посебног значаја за земље у развоју.

 

На основу међународних стандарда рада и других секторских смјерница, Кодекс пружа свеобухватне и практичне савјете о томе како уклонити, смањити и контролисати све главне опасности и ризике. То укључује хемијске материје, ергономске и физичке опасности, алате, машине и опрему, као и сигурност зграда од пожара.

 

"Желимо да обезбиједимо да се Рана Плаза никада више не понови", рекла је Камрул Анам, потпредсједница радника, говорећи о урушавању зграде фабрике конфекције у Бангладешу 2013. у којој је погинуло више од 1.000 људи." Ако се сви обавежу да ће се одредбе овог кодекса спровести у дјело, можемо осигурати да ниједан радник у Бангладешу или било којој другој земљи више никада неће морати ризиковати свој живот у фабрици одјеће."

 

Индустрија текстила, одјеће, коже и обуће тешко је погођена кризом КОВИД-19. Хиљаде предузећа присиљено је зауставити производњу, што је довело до тога да су милиони радника изгубили средства за живот.

 

Према првим заједничким процјенама Свјетске здравствене организације (WHO) и MOR, болести и повреде на раду узроковане изложеношћу 19 фактора професионалног ризика одговорне су за смрт 1,9 милиона људи у 2016. години. У односу на несреће на послу без смртног исхода, процјене MOR откривају преко 360 милиона случајева у 2016. години, што представља повећање у односу на бројке из 2010. године (340 милиона). Више од четири посто свјетског годишњег бруто домаћег производа губи се као посљедица озљеда и болести повезаних с радом.

 

Директорица Одсјека за секторске политике MOR, Алете ван Леур додала је да нас је пандемија КОВИД-19 подсјетила на то колико су значајни сигурност и здравље те приступ усмјерен на човјека, ако желимо напредовати. Њено мишљење је да ће, с оживљавањем ових индустрија, нови кодекс праксе послужити као основа за развој националних или корпоративних система управљања и допринијети свеукупном побољшању услова рада у овом сектору и шире.