Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Климатске промјене: WМО открива планове за одрживо праћење гасова стаклене баште

14.02.2023

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Нивои угљичног диоксида настављају расти на рекордним нивоима, упркос економском успоравању узрокованом пандемијом ЦОВИД-19.

1. фебруар 2023. Клима и животна средина

Владе и међународна научна заједница озбиљно разматрају план за борбу против климатских промјена радикалним побољшањем начина мјерења атмосферских загађивача који задржавају топлину широм планете, објавила је Свјетска метеоролошка организација (WМО)

Иницијатива WМО-а створила би мрежу земаљских мјерних станица које могу провјерити забрињавајуће податке о квалитети зрак, а које су означили сателити или авиони, потенцијално у сљедећих пет година.

"Тренутно не постоји свеобухватна, правовремена међународна размјена посматрања стакленичких плинова на површини и свемиру", рекла је агенција УН-а, позивајући се на "побољшану (међународну) сарадњу" и размјену података , како би се подржао Паришки споразум из 2015., који предвиђа мапа пута за смањење емисије угљика и отпорност на климу.

Мистерија метана

"Не ради се само о антропогеним емисијама (које ће се пратити), већ о томе шта раде шуме, шта раде океани", рекла је др. Оксана Тарасова, виши научни службеник у WМО-у. “Требају нам ове информације да подржимо наше ублажавање, јер немамо времена за губљење.”

У 2022. години, наставила је др. Тарасова, WМО је пријавио највеће икад уочено повећање метана “, а разлози овог повећања још увијек нису познати, тако да би једна од функција ове нове предложене инфраструктуре била да помогне у попуњавању празнина које ми имамо у нашим сазнањима у вези са запажањима и у вези са употребом ових запажања.”

Сарадња између влада, међународних организација и приватног сектора бит ће од суштинског значаја ако предложени план глобалног праћења гасова стаклене баште буде одржив, наглашено је из WМО.

Једнако важна је и повећана координација између површинских, ваздушних и свемирских посматрачких мрежа.

"Са прецизнијим и дугорочнијим подацима, боље ћемо разумјети нашу промјењиву атмосферу", саопштено  је из агенција УН. “Моћи ћемо доносити одлуке на основу бољих информација и разумјет ћемо да ли акције које смо предузели имају жељени учинак.”

Неке владе и међународне организације већ проводе специфично праћење атмосфере и одржавају скупове, али „не постоји свеобухватан механизам управљања и финансирање истраживања“, објасњено  је из WМО, уз подржавање стварања јединственог и међународно координисаног тијела за праћење атмосфере. .

Више електричних возила на цестама значит ће мање загађења и мање емисије стакленичких плинова.

Земљина атмосфера је углавном састављена од душика и кисика, али постоји и много различитих плинова и честица у траговима који имају значајан утјецај на живот и природно окружење.

Од индустријализације, емисије стакленичких плинова су драматично промијениле састав атмосфере.

Конкретно, WМО је више пута упозоравао да све већи нивои стакленичких плинова као што су угљични диоксид и метан доприносе глобалном загријавању и изазивају климатске промјене.

Ови и други загађивачи такође утичу на квалитет ваздуха за људе, пољопривреду и екосистеме, због чега су прецизна мерења ваздуха који удишемо толико важна, сматрају климатски научници.

 

„Тачни, поуздани подаци и знање о нивоима загађења и атмосферских таложења такођер нам помажу да боље разумијемо њихов утјецај на околиш, здравље људи, губитак биодиверзитета, екосистеме и квалитет воде, те да ублажимо те утјецаје или уведемо заштитне мјере. “, саопштила је агенција УН.

 

https://news.un.org/en/story/2023/02/1133047