Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Још увијек су могућа значајна смањења глобалних емисија стакленичких плинова

26.01.2023

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Око четвртине свјетске електричне енергије тренутно долази из електрана на природни плин. Они значајно доприносе глобалним емисијама стакленичких гасова (које износе 10% емисија повезаних с енергијом према најновијим подацима) и климатским промјенама.

Прикупљањем података из 108 земаља широм свијета и квантификовањем података о емисијама по државама, тим под водством Универзитета МkGill, који укључује истраживаче са универзитета Царнегие Мелон, Јохнс Хопкинс, Универзитета Тексас (Аустин) и Универзитета Марyланд, процијенио је да укупна глобална емисија угљичног диоксида (ЦО2,) настала производњом електричне енергије на плин износе 3,6 милијарди тона сваке године. Открили су да би се та количина могла смањити за чак 71% ако би се широм свијета користиле разне могућности ублажавања емисије.

Енергетски ефикасније електране могле би знатно смањити стакленичке плинове: "Били смо запањени колико би потенцијално смањење стакленичких плинова могло бити до 2050. године, па чак и до 2030.", каже Сарах Јордаан, ванредна професорица на Одјелу за грађевинарство с Института Троттиер на Свеучилишту МцГилл и прва је ауторица рада који је недавно објављен у часопису Натуре Цлимате Цханге. "Ако ће природни плин играти улогу у будућности производње електричне енергије, биће потребно побољшати ефикасност у електранама и смањити емисије метана из електрана на природни плин, као и ухватити и похранити ЦО2."

"Открили смо да је најефикаснији начин за смањење емисија стакленичких плинова   складиштење угљика, након чега би слиједило повећање ефикасност електрана", додао је Андреw Руттингер, докторанд на Универзитету Корнел у хемијском и биомолекуларном инжењерству, који је учествовао у истраживању. "Али опције ублажавања које ће бити најуспјешније у било којој земљи варират ће зависно о регионалном контексту и постојећој инфраструктури."

Идентификовање начина смањења емисија стакленичких плинова даје владама алате за предузимање мјера. Тим је израчунао да највећи потенцијал за ублажавање (39%) лежи у пет највећих емитера: Сједињеним Државама, Русији, Ирану, Саудијској Арабији и Јапану, од којих сви (осим Јапана), су међу највећим произвођачима и потрошачима плина широм свијета.

"Климатске промјене су глобални изазов и постизање енергетског система с ниским удјелом угљика указује на потребу за смањењем емисија у опскрбном ланцу, од екстракције плина до крајње употребе", рекао је Арвинд Равикумар, научни ванредни професор на Одјелу за инжењерство нафте и геосистема на Универзитету Теxас у Аустину. "Наша анализа показује да су потребни значајни напори за прелаз с тренутних разина емисија, али и да идентификовањем покретача емисија у ланцу снабдјевање плином, владе могу подузети стратешке, национално одређене мјере за смањење емисија стакленичких плинова."

 

Извор: https://www.sciencedaily.com/releases/2023/01/230111193429.htm