Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Informativni list: Modeliranje sustava Zemlje u ECMWF-u

16.04.2021

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Zašto je modeliranje sustava Zemlje važno za prognozu vremena?

Pored atmosfere, komponente sustava Zemlje kao što su okean, okeanski talasi, morski led i površina kopna mogu imati značajan uticaj na evoluciju vremena. Stoga, precizno modeliranje interakcija između svih ovih komponenti u numeričkim sustavima predviđanja vremena poboljšava vremenske prognoze. Model sustava Zemlje Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF) ima za cilj da predstavi interakcije između onoliko komponenti sustava Zemlje koliko je potrebno, na potrebnom nivou složenosti i iniciranim asimilacijom podataka, kako bi se postigli ciljevi predviđanja Centra.

 

Koje su koristi za prognoze ECMWF-a?

Nastavak razvoja pristup sustavu Zemlje je ključni stub Strategije ECMWF-a, jer je neophodan za poboljšanje vještine vremenskih prognoza. ECMWF koristi isti model sustava Zemlje u različitim vremenskim okvirima (srednji, prošireni i dugi domet) u sustavu predviđanja bez prekida. Sve komponente modela sustava Zemlje međusobno djeluju tijekom simulacije prognoze, a povratne informacije između komponenata su eksplicitno modelirane. Bez pristupa sustavu Zemlje, takve povratne informacije ne bi bile zastupljene.

Kako je ovaj pristup koristan za usluge zaštite životne sredine?

Pristup sustavu Zemlje također može pružiti širok spektar informacija o uslovima okoliša, poput vlage u tlu, rizika od poplave i požara i kvaliteta vazduha. Zbog toga modeliranje sustava Zemlje podupire rad Službe za klimatske promjene Kopernik (C3S) i Službe za praćenje atmosfere Kopernik (CAMS), koje finansira Evropska unija, a provodi ECMWF, kao i Službe za upravljanje vanrednim situacijama Kopernik (CEMS).

Kako se modeliranje sustava Zemlje uklapa u sustav prognoziranja?

Sustav asimilacije podataka kombinuje najnovija zapažanja sa podacima o modelu kako bi se dobila najbolja moguća procjena trenutnog stanja sustava Zemlje. Na temelju tih početnih uvjeta, pokrenut je model sustava Zemlje da bi se predvidjela moguća evolucija atmosfere i srodnih dijelova sustava Zemlje. Za izradu cjelovitih prognoza koriste se procjene nesigurnosti za ometanje početnih uvjeta i model koji odražava čitav niz mogućih ishoda. Algoritmi asimilacije podataka, tehnike perturbacije i čitav niz modela komponenti zajedno čine ECMWF-ov Integrirani sustav predviđanja (IFS).

https://www.ecmwf.int/en/about/media-centre/focus/2021/fact-sheet-earth-system-modelling-ecmwf