Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ИНФОРМАЦИЈА О РАЗЛИЧИТИМ ИНИЦИЈАТИВАМА ОРГАНИЗАЦИЈА ЗА МЛАДЕ КРОЗ ЕВРОПСКУ КАРТИЦУ ЗА МЛАДЕ

30.04.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Иако тренутна ситуација узрокована пандемијом корона вирусом (COVID-19) не допушта мобилност младих диљем Европе или унутар њихових земаља, различите организације чланице EYCA (Европске омладинске картице) користе различите могућности које нуди Европска картица за младе. Неки од примјера о томе шта раде организације за младе у Европи, како би подржале и информисале младе, а истовремено су чланице Европске картице за младе:

  • Босна и Херцеговина (PRONI) – Већина рада у омладинским клубовима пренијета је на online окружење. Сљедеће седмице почиње имплементација online образовних курсева за нових 150 омладинских радника. Кроз ову иницијативу се очекује да ће бар 50 волонтера развити online програме за младе у земљи.
  • Андора – Пружа информације о томе како спријечити COVID-19 и како бити активан код куће, пружајући online могућности власницима картица да кроз online активности активирају интеракцију са младима;
  • Арагон-Шпанија - Пружа бесплатну правну подршку власницима картица у вези са ефектима COVID-19 на тржиште рада;
  • Мадрид-Шпанија - Организује низ изазова на друштвеним мрежама намјењених младима који ће у њима судјеловати током карантина. Сваки изазов долази са низом награда, попут улазница за будуће концерте и сл..
  • Балеарски отоци-Шпанија - Нуди низ попуста за власнике картица у апотекама како би олакшали купњу маски за лице и друге заштитне опреме.
  • Андалузија-Шпанија - Покренула нови програм како би потакнула младе људе да искористе своје вријеме у карантини. Омогућавају младима приступ online тренинзима, активностима, вјежбама код куће и здравственим савјетима. Програм се зове IAJ Connect. За ширење ових садржаја користе се друштвеним мрежним платформама и својим информацијским каналима. Уз то, користе hahshtag #останите код куће како би утицали на младе људе да буду одговорни, зауставили ширење вируса и били сигурни.
  • Астурија-Шпанија – Расписује различита такмичења online како би млади били креативни током карантине. Свако такмичење има сет награда. Углавном су претплате на интернетске услуге или новчане награде које се троше у локалним фирмама које сарађују са Европском омладинском картицом у Астурији.
  • Каталонија-Шпанија – Проводи низ иницијатива које имају за циљ: промовисати попусте и такмичења online: аудиовизуелне платформе, физичке активности, курсеве страних језика и сл; информисање о различитим догађајима који су одгођени; ширење бесплатних универзалних приједлога путем интернета: концерти, обуке, изложбе, музеји, разговори итд.; подршка великим и малим предузећима у тренутној кризи; успостављање тима који ће сарађивати у проналажењу и опремању хотела и других мјеста за смјештај угрожених особа којима је потребна изолација због тренутне ситуације: старије особе, особе с инвалидитетом, малољетници без старатеља итд.
  • Екстрамадура-Шпанија – Проводи низ иницијатива широког спректра, полазећи од информирања својих власника картица о тренутној ситуацији COVID-19 до организујења различитих изазова и активности како би активирали младе. Продужили су рок важења картица до 01. јуна – то се повезује са чињеницом да власници картица имају бесплатан превоз, издали Водич са препорукама за останак код куће, Интернетски водич за власнике картица, Водич о менталном здрављу, реализирају се различити начини комуникације који остају отворени током карантина, дијеле се различите иницијативе које је подузео Институт за младе Екстрамадура, попут такмичења за најбољу фотографију и писање и сл.
  • Мовијовем-Португалија – Тренутно своје домове за младе дала на располагање пацијентима чији је тест на ЦОВИД-19 био позитиван, ради изолације и спречавања ширења вируса.
  • Азербејџан – Усредоточена је на подизање свијести о епидемији COVID-19. Поред тога, настоји мобилизирати младе за учешће у активностима које би могле подупријети њихове локалне заједнице, попут волонтирања за помоћ људима који живе близу њих или добровољно даривање крви.
  • Руска Федерација – Придружила се у кампањи у борби против коронавирусне болести #ми смо заједно. У оквиру ове кампање сви грађани могу постати волонтери, а доступна је и телефонска линија за помоћ. Волонтери у главним градовима земље тренутно помажу људима током карантина доносећи бесплатне пакете хране, лијекове и сл.Такође Руска унија младих покренула је програм подршке социјално угроженим грађанима.
  • Луксембург – Тренутно дијели информације о COVID-19 путем друштвених мрежа како би се обавијестили млади о тој теми фокусирајући се на службене информације.
  • Словенија – Дијели online информације о два главна подручја: информације о томе како бити сигурни током тренутне ситуације и информације о попустима и другим могућностима које би биле корисне младима.
  • Шкотска – Креирала намјенску страницу с информацијам о COVID-19. Линк: https://young.scot/campaigns/national/coronavirus те је организована online сједница са првим министром Шкотске и националним клиничким директором.
  • Ирска – Провела је различите акције како би подржала младе људе у земљи током пандемије COVID-19. Креирана је online услуга подршке. Награде за младе музичаре Ирске премјештене су online на: http://iymas.ie/. Развили су online смјернице за омладинске раднике за ефикаснији и сигурнији рад са младима користећи технолошка рјешења Хнагоут и Зоом.Успостављен је систем за кородинацију и размјену најбољих пракси између 21 омладинских организација које су чланице корвне омладинске организације Ирске.
  • Албанија – Покренута је иницијатива у којој млади људи ангажирани у цивилном друштву дају савјете препоручујући другим младим људима шта да раде током карантина. Те препоруке долазе као свакодневни постови на друштвеним мрежама. До краја априла дистрибуират ће билтен са свим тим порукама за власнике картица.
  • Србија – Тренутно је у току проведба информативне кампање за прикупљање и представљање препорука младих у Србији. Исте ће укључивати активности као што су: online курсеви, online радионице и друге препоруке за кориштење слободног времена у вријеме карантина. Кампања ће се одвијати путем социјалних мрежа.
  • Грчка – Дијели се низ постова како спријечити заразу са COVID-19.
  • Малта – Провела је низ активности везано за пандемију COVID-19, као што су: приче за младе за вријеме корона вируса (Омладинска информативна служба YIOSS користи се за пружање платформе младима за размјену прича, препорука, размишљања итд); отворен је позив за младе између 18 и 30 година који желе нешто да дају својој заједници како би побољшали тренутну ситуацију изазвану COVIDом-19  и показали креативне, иновативне и солидарне идеје које желе имплементирати у својој заједници; изложба Гозитанских талената – кроз ову изложбу настоје се оснажити млади људи да развијају своје таленте користећи вријеме код куће вјежбајући своје вјештине, пружа им се приликуада подијеле свој таленат с интернетском заједницом, водећи се сопственим примјером и потицањем других да остану код куће.Ова иницијатива ставља у средиште младе који никада нису излагали своје радове; online сесије уживо – током ових сесија пружају се корисне информације о темама од значаја за малтешке младе те су исте корисне за подршку младим људима у тернутној ситуацији.
  • Кипар – Користи своје начине за комуникацију с младима и заједнички рад, размјену позитивних идеја и узбудљивих активности код куће. Нуде се различита такмичења и изазови са наградама као што су улазнице за позоришта, паметни телефони и сл.