Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ИНФОРМАЦИЈА О ОДРЖАНОМ WЕБИНАРУ ЗА ЗДРАВСТВЕНЕ ПРОФЕСИОНАЛЦЕ О ВАКЦИНАЦИЈИ ПРОТИВ COVID-19

19.02.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Генерални директорат за здравље и сигурност хране (DG SANTE) Европске комисије организовао је, путем ЕУ Платформе за здравствену политику (Health Policy Platform), и у сарадњи са Европском агенцијом за лијекове (ЕМА) и Европским центром за превенцију и контролу болести (ECDC), webinar на тему вакцинације против COVID-19. Циљ webinarа био је да одговори на питања и евентуалну забринутост које здравствени професионалци могу имати у вези с вакцинама против COVID-19 у контексту кампања вакцинације против COVID-19 које су у току у земљама чланицама ЕУ. У уводном обраћању, Јохн  Ф.Рyан, директор Одјела за јавно здравље, презентовао је активности Европске комисије у вези с вакцинацијом против COVID-19 нагласивши кључну улогу здравствених професионалаца у провођењу ове активности. Комисија је, путем  Стратегије ЕУ за вакцине против COVID-19, обезбиједила земљама чланицама приступ вакцинама чим оне буду доступне, а након што су три вакцине (БиоНТецх-Пфизер, Модерна и АстраЗенеца) добиле одобрење за тржиште ЕУ, отпочела је вакцинација у земљама чланицама ЕУ, гдје су у фокусу и здравствени професионалци као приоритетна група. Здравствени професионалци имају кључну улогу у провођењу вакцинације, као градитељи јавног повјерења, те је због тога веома важно да се сами осјећају сигурнима у вези с вакцинацијом против COVID-19. Од самог почетка вакцинације против COVID-19 у земаљама чланицама ЕУ, који се везује за период од 27-29. децембра 2020. године, здравствени професионалци и старије особе били су приоритетне групе. Вакцинација је настављена средином фебруара 2021. године, али је неопходно да земље убрзају ове активности како би се остварили зацртани општи циљеви у вези с вакцинацијом у ЕУ: да земље чланице до марта 2021. године вакцинишу ≥ 80% особља које пружа здравствену и социјалну његу и људи старијих од 80 година, а да до љета 2021. године буде вакцинисано ≥ 70% одрасле популације. Иако су у питању амбициозни циљеви, могуће их је постићи.

Представници Европске агенције за лијекове (ЕМА) др Фергус Сwеенеy и др Петер Арлетт говорили су о сигурносним аспектима вакцинације против  COVID-19, с посебним фокусом на поуздане/чврсте научне процјене сигурности, дјелотворности и квалитета вакцина, праћење вакцина  након стављања у промет и могућих нуспојава. Значајну пажњу учесника webinarа привукла је одлука неких земаља да вакцину АстраЗенеца не примјењују код старијих особа, као и употреба COVID-19 вакцина код дјеце, уз изражену потребу за транспарентности праћења вакцина након њиховог стављања на тржиште.

Др Едоардо Колзани из Европског центра за превенцију и контролу болести (ECDC) у својој презентацији се фокусирао на очекивани утицај на друштва вакцинације против COVID-19, а нарочито очекивани утицај вакцинације против COVID-19 на подршку ECDC-а земљама чланицама да израде поуздане планове вакцинације и праћење у реалном времену провођења вакцинације у земљама путем Система за праћење вакцинације (Ваццине Трацкер). Такође, др Цолзани је представио студије моделирања које јасно показују користи од давања предности здравственим радницима за вакцинисање у смислу избјегавања смртних случајева и спашавања година живота. Највећи број питања учесника упућених др Цолзани односио се на податке које објављује Ваццине Трацкер и могућност постизања имунитета стада вакцинацијом.