Grb BiH

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Vijesti

 

ALL NEWS


SECTORS

CATEGORIES

(Not translated) INFORMACIJA O ODRŽANOM WEBINARU ZA ZDRAVSTVENE PROFESIONALCE O VAKCINACIJI PROTIV COVID-19

19/02/2021

Send documents on email

Email sender (*):
Email recipient (*):
Comment:

Generalni direktorat za zdravlje i sigurnost hrane (DG SANTE) Evropske komisije organizovao je, putem EU Platforme za zdravstvenu politiku (Health Policy Platform), i u saradnji sa Evropskom agencijom za lijekove (EMA) i Evropskim centrom za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), webinar na temu vakcinacije protiv COVID-19. Cilj webinara bio je da odgovori na pitanja i eventualnu zabrinutost koje zdravstveni profesionalci mogu imati u vezi s vakcinama protiv COVID-19 u kontekstu kampanja vakcinacije protiv COVID-19 koje su u toku u zemljama članicama EU. U uvodnom obraćanju, John  F.Ryan, direktor Odjela za javno zdravlje, prezentovao je aktivnosti Evropske komisije u vezi s vakcinacijom protiv COVID-19 naglasivši ključnu ulogu zdravstvenih profesionalaca u provođenju ove aktivnosti. Komisija je, putem  Strategije EU za vakcine protiv COVID-19, obezbijedila zemljama članicama pristup vakcinama čim one budu dostupne, a nakon što su tri vakcine (BioNTech-Pfizer, Moderna i AstraZeneca) dobile odobrenje za tržište EU, otpočela je vakcinacija u zemljama članicama EU, gdje su u fokusu i zdravstveni profesionalci kao prioritetna grupa. Zdravstveni profesionalci imaju ključnu ulogu u provođenju vakcinacije, kao graditelji javnog povjerenja, te je zbog toga veoma važno da se sami osjećaju sigurnima u vezi s vakcinacijom protiv COVID-19. Od samog početka vakcinacije protiv COVID-19 u zemaljama članicama EU, koji se vezuje za period od 27-29. decembra 2020. godine, zdravstveni profesionalci i starije osobe bili su prioritetne grupe. Vakcinacija je nastavljena sredinom februara 2021. godine, ali je neophodno da zemlje ubrzaju ove aktivnosti kako bi se ostvarili zacrtani opšti ciljevi u vezi s vakcinacijom u EU: da zemlje članice do marta 2021. godine vakcinišu ≥ 80% osoblja koje pruža zdravstvenu i socijalnu njegu i ljudi starijih od 80 godina, a da do ljeta 2021. godine bude vakcinisano ≥ 70% odrasle populacije. Iako su u pitanju ambiciozni ciljevi, moguće ih je postići.

Predstavnici Evropske agencije za lijekove (EMA) dr Fergus Sweeney i dr Peter Arlett govorili su o sigurnosnim aspektima vakcinacije protiv  COVID-19, s posebnim fokusom na pouzdane/čvrste naučne procjene sigurnosti, djelotvornosti i kvaliteta vakcina, praćenje vakcina  nakon stavljanja u promet i mogućih nuspojava. Značajnu pažnju učesnika webinara privukla je odluka nekih zemalja da vakcinu AstraZeneca ne primjenjuju kod starijih osoba, kao i upotreba COVID-19 vakcina kod djece, uz izraženu potrebu za transparentnosti praćenja vakcina nakon njihovog stavljanja na tržište.

Dr Edoardo Colzani iz Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) u svojoj prezentaciji se fokusirao na očekivani uticaj na društva vakcinacije protiv COVID-19, a naročito očekivani uticaj vakcinacije protiv COVDI-19 na podršku ECDC-a zemljama članicama da izrade pouzdane planove vakcinacije i praćenje u realnom vremenu provođenja vakcinacije u zemljama putem Sistema za praćenje vakcinacije (Vaccine Tracker). Takođe, dr Colzani je predstavio studije modeliranja koje jasno pokazuju koristi od davanja prednosti zdravstvenim radnicima za vakcinisanje u smislu izbjegavanja smrtnih slučajeva i spašavanja godina života. Najveći broj pitanja učesnika upućenih dr Colzani odnosio se na podatke koje objavljuje Vaccine Tracker i mogućnost postizanja imuniteta stada vakcinacijom.