Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ГПС у ери глобалне конкуренције

12.04.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Иновација је кључна ријеч у Wасхингтону ове године. Усред текуће кризе у ланцу набавке и растућих глобалних трговинских тензија, креатори политике поново су ставили нагласак на америчко водство у индустријама као што су полуводичи, бежични широкопојасни приступ и умјетна интелигенција – областима које се с правом сматрају „технологијама које омогућавају“ 21. стољећа.

 

Поред чипова и суперкомпјутера постоји још једна иновација која подупире све, од наших комуникацијских мрежа до финансијских трансакција и зрачног транспорта. ГПС технологија. 2022. доживјет ће налет активности за убрзавање конкурентности САД-а за модерну економију, а убрзање модернизације ГПС констелације мора бити високо на овој листи.

 

Није изненађење да су и савезници и противници примијетили ГПС. Док је деценијама ГПС предвођен САД био „једина игра у граду“ за услуге глобалних навигационих сателитских система (ГНСС), тренутна глобална слика се много променила. Русија, Кина, Европска унија, Јапан, Индија и друге нације истражиле су, тестирале и поставиле сателите како би изградиле властите глобалне или регионалне мреже и могућности за позиционирање, навигацију и мјерење времена (ПНТ). Недавно распоређени ГНСС – укључујући кинески БеиДоу, који је завршен 2020. – представља конкурентску пријетњу од стране међународних противника, упркос напретку америчке ГПС технологије у перформансама и отпорности. Потенцијални губитак глобалног водства представља драматичан изазов за интересе САД-а.

Иако тренутна ГПС констелација и даље омогућава критичне услуге које дотичу готово сваки аспект свакодневног живота, најстарији сателити лансирани су касних 1990-их. Како се нови, напреднији ГПС сателити дижу на небо, можемо подузети неколико политичких корака овдје на терену како бисмо осигурали да ГПС остане глобални стандард – поткопавајући покушаје стварања информацијског екосистема независног од Сједињених Држава и ослањања на међународне конкуренте .

Додјела ресурса потребних за убрзање лансирања нових ГПС сателита отворит ће пут одржавању глобалне конкурентности ГПС-а - како у одбрамбеним тако и у цивилним апликацијама. Узмите тачност, за почетак. Нови ГПС сателити ће донијети три пута већу прецизност од постојећих система и до осам пута побољшане могућности против ометања, што ће их одржати конкурентним и додати критичну сигурност од домаћих лажних и страних противника.

Док би америчке фирме требале наставити стварати мултиконстелацијске пријемнике који су интероперабилни с глобалним ПНТ сигналима, америчка политика би требала промовирати америчко технолошко водство убрзавајући модернизацију ГПС простора и контролних сегмената. Важно је да је неопходан елемент овог технолошког лидерства развој систематске мапе пута за подстицање усвајања ових нових модернизованих карактеристика у цивилним апликацијама. Успостављање овог јасног пута за цивилне примјене модернизиране ГПС констелације кључно је за осигурање да се потенцијално више од милијарду долара економских користи које свакодневно додаје цивилни ГПС сектор у САД-у у потпуности реализује.

Како се Конгрес наставља фокусирати на иновације и глобалну конкуренцију, ГПС Инноватион Аллианце је посвећен раду са креаторима политике на промовирању кључних сигурносних, економских и дипломатских користи за Сједињене Државе од улагања у ГПС инфраструктуру сљедеће генерације.

ГПС је показао најбоље карактеристике конкурентних улагања америчке владе. Док се Сједињене Државе припремају за обновљену еру глобалне конкуренције, обећање о појачаној подршци ГПС-у данас остаје исто.

https://www.gpsworld.com/gps-in-an-era-of-global-competition/