Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ГеоЕнергија

23.12.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

 

Сигурност опскрбе енергијом пресудна је за свјетску економију. Угљиководици (нафта, плин, угљен) најважнија су роба за међународну трговину и високо су на политичкој и друштвеној агенди. Упркос све већој потрошњи енергије, геолози су увијек пронашли довољно нових ресурса да уживамо у свом високом животном стандарду. Нове методе истраживања и боље разумијевање геолошких процеса резултирали су смјештајем дубоко смјештених, релативно малих или тешко доступних нових резервата по цијелом свијету.

Међутим, енергија је роба коју не можемо узети здраво за готово. Фосилно гориво постаје оскудна сировина у Еуропској унији. Трговина енергијом постаје посао на берзи. Да би енергија била приступачна, потребно је развити нове могућности. Геотермална енергија је доступна свуда и може се развијати у било којем обиму, у домаћинству или у индустрији.

У том оквиру ЕуроГеоСурвеyс је основао ГеоЕнергy експертску групу (ЕГС ГЕЕГ) која је створена као одговор на захтјев ЕУ ДГ ЕНЕР-а. Захтјев је првобитно формиран као захтјев за непристраним мапирањем и процјеном ресурса угља у ЕУ.

ЕГС ГЕЕГ пружа непристране, знанствено робусне информације за унапређивање разумијевања енергије фосилних горива и ресурса геотермалне енергије (геоенергије) у Европи, доприноси плановима за сигурну енергетску будућност, олакшава процјену и одговорно кориштење енергетских ресурса и анализира будући геоенергетски извори Европе и могућности њиховог одрживог коришћења. Геоенергетске информације које пружа ЕГС ГЕЕГ темеље се на јавно доступним и доступним информацијама и подацима који су глобално упоредиви стандарди изврсности за науку и стручност.

Радна скупина започела је пилот студију о проучавању плинског потенцијала доњих палеозојских шкриљаца у Балтичком базену заједно са УСГС. Обухвата подручја на мору и у мору у сљедећим земљама: Норвешка, Шведска, Данска, Финска, Естонија, Летонија, Литванија, Калињинград (руска енклава), Пољска и Њемачка. Главни разлог такве корпорације је тај што су, иако европска геолошка истраживања имају податке и знање о специфичној стратиграфији шкриљевца, седиментологији, петрографији итд., УСГС својим радом у САД-у изградили велико искуство у процјени потенцијал плина из шкриљаца.

општи циљ ове пилот студије је развити пилот у студију која покрива цијелу Европу, а финансира се из програма Хоризон 2020.

Извор:     http://www.eurogeosurveys.org/expertgroups/geoenergy/