Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Галилео прототип GIOVE-А се искључио након 16 година у орбити

07.12.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Вијести из Европске свемирске агенције (ESA)

Први европски прототип сателита за Галилео, GIOVE-А, службено је повучен након 16 година рада у орбити. Мисија GIOVE-А 2005. обезбиједиоје Галилеове радио фреквенције за Европу, демонстрирала кључни хардвер и испитала тада непознато радијацијско окружење средње Земљине орбите.

“Да није GIOVE-А, 26 Галилео сателита у орбити данас не би постојало”, рекао је Паул Верхоеф, директор навигације ESA-е. “Његов брз развој и лансирање отворили су пут нашој радној констелацији.”

ESA је почела дизајнирати Галилео на прелазу стољећа, а Међународна унија за телекомуникације издвојила је радио фреквенције за нови систем. Али ове пријаве о фреквенцијама стигле су уз рок: фреквенције су морале бити коришћене из орбите до средине 2006. или би истекле.

 

GIOVE-А брзина у орбити

Galileo In-Orbit Validation Element-A, ili GIOVE-A, или GIOVE-А, произведен је вртоглавом брзином како би се испунио овај рок. Развијен у другој половини 2003. године, сателит је пројектован, изграђен и тестиран прије краја 2005. године, а лансиран је 28. децембра исте године.

“У то вријеме било је много неизвјесности: хоћемо ли успјети или не?” подсјетио је Јавиер Бенедицто, шеф пројектног одјела Галилео, ESA. “GIOVE-А је 21. јануара 2006. одашиљао свој први Галилео сигнал у свемиру, што значи да је Европа формално била у навигационом систему.”

Тог марта, ESA је службено потврдила да је увела у употребу пријаве фреквенција које се односе на Галилео, три мјесеца прије званичног ITU рока.

Мисија је такође носила прототип атомског сата од рубидијума - што је доказало његову функционалност за оперативне Галилео сателите који ће услиједити - као и инструмент за зрачење. Средња Земљина орбита, 23.000 км надморске висине, у овом тренутку била је terra incognita за европске сателите, али се знало да посједује повећане нивое радијације од удара вањског појаса Земљиних Ван Аленових радијацијских појасева.

Други Галилео прототип, GIOVE-B, услиједио је 2008. године, овај пут угошћујући прототип пасивног водиковог атома — други тип атомског сата на који се Галилео ослања — заједно с побољшањима  који је по први пут могао преносити уобичајени ГПС-Галилео сигнал.

GIOVE-А успио у новој мисији

Након што су први Галилео сателити били у орбити и радили добро, ESA је престала користити GIOVE-А 2012. Сателит је постављен у орбиту гробља 100 км изнад орбита оперативних сателита, као што је био и GIOVE-B након властитог четверогодишњег рада.

Контрола над GIOVE-А прешла је на произвођача Surrey Satellite TechnologyLtd (SSTL) у Уједињеном Краљевству. GIOVE-А је тада коришćен за разне експерименте у орбити, укључујући демонстрирање пријема сателитских навигациonih сигнала са ГПС сателита који орбитирају испод њега.

Овај доказ да се на сателитску навигацију може ослонити даље у свемиру значи да сателити у геостационарној орбити користе сателитску навигацију за позиционирање. Као сљедећи корак, ESA планира проширити покривеност сателитском навигацијом све до Мјесеца.

Сателит је такође наставио истраживање радијације средње Земљине орбите, постижући јединствени рекорд који се протеже на више од 10 година, анализиран од стране свемирског центра Сурреy уз подршку ESA. О овим резултатима написано је више научних радова, који обухватају "електронску пустињу" 2008-2009. током најнижих нивоа соларне активности свемирске ере, након чега је услиједио један од највећих забиљежених догађаја електронске олује у априлу 2010. године.

Нови модел флукса електрона вањског Ван Алленовог појаса, MOBE-DIC произведен је из овог скупа података, који помаже да се усмјере будући дизајни сателита.

“Заправо, сам сателит још увијек добро ради,” рекла је Сарах Лаwренце, SSTL. “Разлог окончања мисије је застарјелост софтвера у нашем контролном центру. Процедура разградње укључивала је прелазак сателита у режим усмјеравања на Земљу, искључивање реакционих котача и постављање система за контролу положаја и орбите у стање приправности, прије него што се коначно искључи компјутер и предајник.”

„GIOVE-А је испунио своје првобитне животне циљеве и циљеве мисије – инспиративна мисија која мијења игру ​​на толико нивоа“, рекао је Мартин Светинг, извршни предсједник SSTL-а.

SSTL је наставио са пружањем својих услуга за оперативне Галилео сателите. Данас око Земље кружи 26 Галилео сателита. Галилео је постао најпрецизнији сателитски систем на свијету, који пружа тачност мјерења за више од 2,3 милијарде корисника широм свијета.

https://www.gpsworld.com/galileo-prototype-giove-a-switched-off-after-16-years-in-orbit/