Grb BiH

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Vijesti

 

ALL NEWS


SECTORS

CATEGORIES

(Not translated) Galileo prototip GIOVE-A se isključio nakon 16 godina u orbiti

07/12/2021

Send documents on email

Email sender (*):
Email recipient (*):
Comment:

Vijesti iz Evropske svemirske agencije (ESA)

Prvi evropski prototip satelita za Galileo, GIOVE-A, službeno je povučen nakon 16 godina rada u orbiti. Misija GIOVE-A 2005. osigurala je Galileove radio frekvencije za Evropu, demonstrirala ključni hardver i ispitala tada nepoznato radijacijsko okruženje srednje Zemljine orbite.

“Da nije GIOVE-A, 26 Galileo satelita u orbiti danas ne bi postojalo”, rekao je Paul Verhoef, direktor navigacije ESA-e. “Njegov brz razvoj i lansiranje otvorili su put našoj radnoj konstelaciji.”

ESA je počela dizajnirati Galileo na prijelazu stoljeća, a Međunarodna unija za telekomunikacije izdvojila je radio frekvencije za novi sistem. Ali ove prijave o frekvencijama stigle su uz rok: frekvencije su morale biti korištene iz orbite do sredine 2006. ili bi istekle.

 

GIOVE-A brzina u orbiti

Galileo In-Orbit Validation Element-A, ili GIOVE-A, proizveden je vrtoglavom brzinom kako bi se ispunio ovaj rok. Razvijen u drugoj polovini 2003. godine, satelit je projektovan, izgrađen i testiran prije kraja 2005. godine, a lansiran je 28. decembra iste godine.

“U to vrijeme bilo je mnogo neizvjesnosti: hoćemo li uspjeti ili ne?” podsjetio je Javier Benedicto, šef projektnog odjela Galileo, ESA. “GIOVE-A je 21. januara 2006. odašiljao svoj prvi Galileo signal u svemiru, što znači da je Evropa formalno bila u navigacijskom sistemu.”

Tog marta, ESA je službeno potvrdila da je uvela u upotrebu prijave frekvencija koje se odnose na Galileo, tri mjeseca prije zvaničnog ITU roka.

Misija je takođe nosila prototip atomskog sata od rubidijuma - što je dokazalo njegovu funkcionalnost za operativne Galileo satelite koji će uslijediti - kao i instrument za zračenje. Srednja Zemljina orbita, 23.000 km nadmorske visine, u ovom trenutku bila je terra incognita za evropske satelite, ali se znalo da posjeduje povećane nivoe radijacije od udara vanjskog pojasa Zemljinih Van Allenovih radijacijskih pojaseva.

Drugi Galileo prototip, GIOVE-B, uslijedio je 2008. godine, ovaj put ugošćujući prototip pasivnog vodikovog atoma — drugi tip atomskog sata na koji se Galileo oslanja — zajedno s poboljšanjima  koji je po prvi put mogao prenositi uobičajeni GPS-Galileo signal.

GIOVE-A uspio u novoj misiji

Nakon što su prvi Galileo sateliti bili u orbiti i radili dobro, ESA je prestala koristiti GIOVE-A 2012. Satelit je postavljen u orbitu groblja 100 km iznad orbita operativnih satelita, kao što je bio i GIOVE-B nakon vlastitog četverogodišnjeg rada.

Kontrola nad GIOVE-A prešla je na proizvođača Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL) u Ujedinjenom Kraljevstvu. GIOVE-A je tada korišten za razne eksperimente u orbiti, uključujući demonstriranje prijema satelitskih navigacijskih signala sa GPS satelita koji orbitiraju ispod njega.

Ovaj dokaz da se na satelitsku navigaciju može osloniti dalje u svemiru znači da sateliti u geostacionarnoj orbiti koriste satelitsku navigaciju za pozicioniranje. Kao sljedeći korak, ESA planira proširiti pokrivenost satelitskom navigacijom sve do Mjeseca.

Satelit je također nastavio istraživanje radijacije srednje Zemljine orbite, postižući jedinstveni rekord koji se proteže na više od 10 godina, analiziran od strane svemirskog centra Surrey uz podršku ESA. O ovim rezultatima napisano je više naučnih radova, koji obuhvataju "elektronsku pustinju" 2008.-2009. tokom najnižih nivoa solarne aktivnosti svemirske ere, nakon čega je uslijedio jedan od najvećih zabilježenih događaja elektronske oluje u aprilu 2010. godine.

Novi model fluksa elektrona vanjskog Van Allenovog pojasa, MOBE-DIC, proizveden je iz ovog skupa podataka, koji pomaže da se usmjere budući dizajni satelita.

“Zapravo, sam satelit još uvijek dobro radi,” rekla je Sarah Lawrence, SSTL. “Razlog okončanja misije je zastarjelost softvera u našem kontrolnom centru. Procedura razgradnje uključivala je prelazak satelita u režim usmjeravanja na Zemlju, isključivanje reakcionih kotača i postavljanje sistema za kontrolu položaja i orbite u stanje pripravnosti, prije nego što se konačno isključi kompjuter i predajnik.”

„GIOVE-A je ispunio svoje prvobitne životne ciljeve i ciljeve misije – inspirativna misija koja mijenja igru ​​na toliko nivoa“, rekao je Martin Sweeting, izvršni predsjednik SSTL-a.

SSTL je nastavio sa pružanjem svojih usluga za operativne Galileo satelite. Danas oko Zemlje kruži 26 Galileo satelita. Galileo je postao najprecizniji satelitski sistem na svijetu, koji pruža tačnost mjerenja za više od 2,3 milijarde korisnika širom svijeta.

https://www.gpsworld.com/galileo-prototype-giove-a-switched-off-after-16-years-in-orbit/