Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Европско надзорно тијело за рад (ELA)

17.08.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

ELA  осигурава да се правила ЕУ о мобилности радне снаге и координацији социјалног осигурања примјењују на фер и учинковит начин и олакшава грађанима и тврткама да искористе предности унутарњег тржишта.

Око 17 милијуна Европских грађана тренутно живи или ради у другој држави чланици ЕУ- двоструко више него прије једног десетљећа. ЕУ је развила законодавство које регулира различите аспекте мобилности, укључујући слободно кретање и распоређивање радника и координацију социјалног осигурања.

Међутим, учинковито провођење правила ЕУ у државама чланицама захтијева структурирану сурадњу и размјену између надлежних државних тијELA, као и ресурсе за заједничке активности, попут организирања заједничких инспекција или оспособљавања националног особља за рјешавање прекограничних случајева.

Уредбом , којом се успоставља ELA, се утврђују циљеви, задаци и организацијска структура тијELA.

ELA потиче агилан и учинковит рад који води ка рјешењу изазова с којима се суочавају у подручјима која регулира Уредба. Ово тијело доприноси осигуравању провођења правила ЕУ о мобилности радне снаге и координацији социјалне сигурности на поштен, једноставан и учинковит начин, грађанима и тврткама олакшава искориштавање предности унутарњег тржишта, те помаже националним властима у сурадњи ради учинковитог извршавања правила.  

ELA:

  • олакшава приступ информацијама и координира ЕУРЕС, Европски портал за мобилност при запошљавању;
  • олакшава сурадњу и размјену информација међу државама чланицама како би се мјеродавно право ЕУ примјењивало и проводило на досљедан и учинковит начин;
  • координира и подупире заједничке инспекције;
  • проводи анализе и процјене ризика у вези с питањима прекограничне мобилности радне снаге;
  • помаже државама чланицама у изградњи капацитета како би се мјеродавно право ЕУ примјењивало и проводило на учинковит начин;
  • помаже државама чланицама у борби против непријављеног рада;
  • посредује у споровима између држава чланица у погледу примјене мјеродавног права ЕУ. 

 

 

Како је тијело структурирано ?

  • управни одбор пружа стратешке смјернице и надзире активности ELA-е;
  • извршни директор дјелује као правни заступник ELA-е и одговоран је за свакодневно управљање;
  • група дионика савјетује се с релевантним стручњацима у подручјима обухваћенима Уредбом.

Тијело је основано 31. јуна, а активности су почеле средином октобра 2019. првим састанком Управног одбора ELA-е. Очекује се да ће ELA достићи свој пуни оперативни капацитет до 2024. године.

Ова иницијатива дио је представљања Европског ступа социјалних права .