Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ 2021. -– КОЛИКО СМО ОДГОВОРНИ ПРЕМА ПРИРОДИ У ВРТЛОГУ ПАНДЕМИЈЕ?

22.04.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Дан планете Земље обиљежен је први пут 22. априла 1970. године како би се нагласила потреба за очувањем природних ресурса планете. Данас овај дан обиљежава више од 190 земаља свијета с циљем да се ојача свијест свих генерација према природном околишу и заштити природе.

Климатске промјене и уништавање околиша постају егзистенцијална пријетња.  Европска унија предлаже дугорочну стратегију постизања одрживог развоја  кроз Европски зелени план: 

-  привредни раст не смије бити  повезан с употребом ресурса,

- ни једна особа, ни једна регија не смију бити  запостављене,

-  2050.г. више  нема нето емисија стакленичких плинова.

Тема овогодишњег Дана планета гласи „Ресторе ОурЕартх“ (Обновимо нашу Земљу).

Службени плакат за овогодишњи Дан планете Земље креирао познати бразилски умјетник Пауло Цесар Силва - Спето чији су радови изложени у галеријама диљем свијета.

- Моје дјело симболизира наду у младе који су, колијевка наше будућности- објашњава Спето. Срна је симбол мира, љубазности и њежности. Иако „плаха“ способна је одупријети се непријатељу. Није беспомоћна, већ врло снажна и храбра. Сунце, захваљујући животној енергији коју нам даје, представља напредак човјечанства.

Многобројним акцијама настоји се скренути пажња на опасност која пријети животу на Земљи због климатских промјена, глобалног онечишћења, уништавање екосистема и угрожавања животињских и биљних врста.

Можемо ли подузети акције за побољшање живота на планети: смањење отпада, рециклирање материјала, забрана упорабе штетних хемикалија, заустављање крчења шума, прелаз с фосилних на обновљиве изворе, заштита угрожених врста од изумирања? Када ћемо постати свјесни да су задаци бројни, а њихово рјешавање дуготрајно? Колико смо одговорни према природи у „вртлогу пандемије“ ? Колики је утицај на настанак злокобне пандемије коронавируса због сјече шума, исушивања ријека и језера, опћенито због уништавања природе и њезине пренамјене у агроземљишта и површине за претјерану урбанизацију, због уништавања станишта дивљих животиња? Садашње понашање човјека у односу на природу, према мишљењу научника, придоноси видљивој и страшној пандемији која је вјеројатно избила тако што нам је вирус дошао од дивље животиње с којом човјек заправо уопште не би требао имати контакт.

Колико разумијемо задњу изумрлу корњачу с Галапагоса, или проријеђеног бјелоглавог супа или катастрофално смањен број марљивих пчелица радилица…без којих нема оплођивања, ни хране за човјека, хоће ли нас наш властити ум покренути на разум и разуман однос према прелијепој планети у овом свемиру, чији дан обиљежавамо 22. априла?

https://www.hnd.hr/dan-planeta-zemlje-2021-u-vrtlogu-pandemije-koliko-smo-odgovorni-prema-prirodi