Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

COP26 доноси 10 нових препорука у науку о клими и глобалну емисију CО2

09.11.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Свјетски програм за истраживање климе (WCRP), Земља будућности и Лига Земље здруженим напорима су израдили 10 нових препорука за науку о клими, синтезу најснажнијих налаза и истраживања везаних за климу доступних данас.

Истовремено, ауторитети упозоравају да ће се глобална емисија фосилног угљичног диоксида (CО₂) након пада од 5,4% у 2020. години повећати за око 4,9% у 2021.,ибити само 0,8% испод нивоа емисије из 2019. године, што видно умањује наше шансе да успоримо свеопшти тренд раста температуре Земље.

Ови научни извјештаји објављени су на састанку Уједињених народа о климатским промјенама, COP26, 4. новембра и потврђују наводе из Билтена WМО о гасовима и ефекту стаклене басте, као и извјештаје о глобалним климатским трендовима у 2021. и хитној потреби за много снажнијим климатским дјеловањем.

Извјештај је израдило више више од 60 водећих свјетских академских стручњака, уз потпору неколико хиљада научника ангажованих на проблемима климатских промјена.

Међу најважнијим препорукама овог уваженог научног тијела спадају позиви на одговоран однос према клими и климатским промјенама.
Упозорење да су трошкови за санирање посљедица климатских промјена и елементарних непогода пуно већи од инвестиције у здравље људи и природе.

Обновљиви извори енергије морају бити ослонац у привредном и друштвеном планирању.

Истовремено, упозорава се да ће се загађење CO2 брзо вратити у старе токове након почетних успјеха усљед изолације због пандемије Ковид19. Кривци за то су такође стари, Сједињене Америчке Државе и Европска унија, али и Индија, која биљежи повећање емисија CO2, као и Кина, чији је одговор на изазове пандемије био раст емисија CO2, потакнут од стране енергетских и индустријских сектора.

Истраживачки тим указује на нужност што хитније примјене препорука из овог извјештаја јер се даљи пораст емисија CО2 у 2022. не може искључити као реална опасност, ако се друмски транспорт и авијација врате на нивое прије пандемије, а употреба угаљ устабили.

 

https://public.wmo.int/en/media/news/cop26-10-new-insights-climate-science-and-global-carbon-budget