Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

COP26 donosi 10 novih preporuka u znanost o klimi i globalnu emisiju CO2

09.11.2021

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Svjetski program za istraživanje klime (WCRP), Zemlja budućnosti i Liga Zemlje združenim naporima su izradili 10 novih preporuka za znanost o klimi, sintezu najsnažnijih nalaza i istraživanja vezanih za klimu dostupnih danas.

Istovremeno, autoriteti upozoravaju da će se globalna emisija fosilnog ugljičnog dioksida (CO₂) nakon pada od 5,4% u 2020. godini povećati za oko 4,9% u 2021., i biti samo 0,8% ispod razine emisije iz 2019. godine, što vidno umanjuje naše šanse da usporimo sveopći trend rasta temperature Zemlje.

Ova znanstvena izvješća objavljena su na sastanku Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama, COP26, 4. studenoga i potvrđuju navode iz Biltena WMO o gasovima i efektu staklene baste, kao i izvješća o globalnim klimatskim trendovima u 2021. i hitnoj potrebi za mnogo snažnijim klimatskim djelovanjem.

Izvješće je izradilo više više od 60 vodećih svjetskih akademskih stručnjaka, uz potporu nekoliko tisuća znanstvenika angažiranih na problemima klimatskih promjena.

Među najvažnijim preporukama ovog uvaženog znanstvenog tijela spadaju pozivi na odgovoran odnos prema klimi i klimatskim promjenama.
Upozorenje da su troškovi za saniranje posljedica klimatskih promjena i elementarnih nepogoda puno veći od investicije u zdravlje ljudi i prirode.

Obnovljivi izvori energije moraju biti oslonac u gospodarskom i društvenom planiranju.

Istovremeno, upozorava se da će se zagađenje CO2 brzo vratiti u stare tokove nakon početnih uspjeha usljed izolacije zbog pandemije Covid19. Krivci za to su također stari, Sjedinjene Američke Države i Europska unija, ali i Indija, koja bilježi povećanje emisija CO2, kao i Kina, čiji je odgovor na izazove pandemije bio rast emisija CO2, potaknut od strane energetskih i industrijskih sektora.

Istraživački tim ukazuje na nužnost što hitnije primjene preporuka iz ovog izvješća jer se daljnji porast emisija CO2 u 2022. ne može isključiti kao realna opasnost, ako se drumski transport i avijacija vrate na razinu prije pandemije, a uporaba uglja ustabili.

 

https://public.wmo.int/en/media/news/cop26-10-new-insights-climate-science-and-global-carbon-budget