Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Osmanović-Jakab: U suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom tražiti rješenja za zdravstveno zbrinjavanje migranata

11.07.2018

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:


U okviru ministarskog stastanka zemalja Zdravstvene mreže Jugoistočne Europe održanog u Tel Avivu, izaslanstvo Bosne i Hercegovine koje predvodi ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Adil Osmanović razgovaralo je sa ravnateljicom Regionalnog ureda Svjetske zdravstvene organizacije za Europu Zsuzsannom Jakab o zbrinjavanju migranata u Bosni i Hercegovini.

          Ministar Osmanović rekao je da se Bosna i Hercegovina trenutno suoačava sa velikim izazovima pruzročenim svakodnevnim pristizanjem velikog broja migranata iz ratom razorenih država sa sjevera Afrike i Bliskog Istoka, koji na putu ka zemljama Europske unije sve više koriste Bosnu i Hercegovinu kao tranzitnu državu. Izazovi su posebice izraženi u zdravstvenom sektoru i ogledaju se u nemogućnosti zdravstvenih ustanova da u okviru postojećih kapaciteta odgovore potrebama zaštite zdravlja građana i migranata smještenih u privremenim migrantskim centrima. Ministar je posebno istakao da se sve veći broj zdravstvenih ustanova obraća Ministarstvu civilnih poslova BiH za pomoć i  financijsku potporu.

          “U posebno teškoj situaciji nalaze domovi zdravlja Bihać i Mostar, imajući u vidu sve veći broj migranata smještenih u privremenim migrantskim centrima, kao i činjenicu da domovi zdravlja ne raspolažu sa dodatnim financijskim sredstvima, za pružanje medicinske pomoći migrantima, osim onih planiranih za redovito poslovanje domova zdravlja. Medicinski timovi zdravstvenih ustanova svakodnevno pružaju medicinsku pomoć osobama smještenim u privremenim migrantskim centrima. Također, redovito se vrši deratizacija, dezinfekcija i dezinsekcija prostora u kojim su migranti smješteni, kontejnera za tuširanje i eko - mobilnih toaleta”,rekao je ministar Adil Osmanović.

            Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hecegovine obavijestilo je UN organizacije sa sjedištem u Bosni i Hercegovini (Svjetska zdravstvena organizacija, UNICEF i Populacijski fond UN-a) o teškoj situaciji sa kojom se zdravstveni sustav suočava, te zatražilo pomoć i potporu u nastojanjima da se zaštiti zdravlje svih građana koji se svakodnevno obraćaju za medicinsku pomoć.

            Ravnateljica Regionalnog ureda Svjetske zdravstvene organizacije za Europu Zsuzsanna Jakab najavila je da će u Bosni i Hercegovini u razdoblju od 22. do 24. lipnja boraviti eksperti Svjetske zdravstvene organizacije za migracijsko zdravlje koji će obići lokacije gdje se nalaze migranti, sagledati situaciju i dati preporuke za daljnje djelovanje. Dokument Svjetske zdravstvene organizacije koristit će se za traženje pomoći drugih međunarodnih organizacija u pružanju zdravstvene zaštite migrantima.