Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Министар цивилних послова БиХ Адил Османовић у Истанбулу на састанку Савјета министара културе југоисточне Европе

25.02.2016

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Министар цивилних послова БиХ Адил Османовић рекао је у обраћању  на састанку Савјета министара културе југоисточне Европе у Истанбулу,  да је Босна и Херцеговина  ратификовала све УНЕСКО конвенције за области културе и снажно је посвећена њиховој имплементацији. Посебно је нагласио значај сарадње у региону.

                „Захваљујући културној баштини, највишим вриједностима материјалне и духовне културе,  кроз заједнички рад у овој области, заједничке пројекте и програме, могуће је појачати међусобну сарадњу. Управо културно насљеђе повезало је Босну и Херцеговину, Србију , Хрватску и Црну Гору  да заједнички развију регионални пројекат номинације стећака, средњовјековних надгробних споменика, за упис на Листу свјетске баштине УНЕСКО. Номинацију смо предали Центру за свјетску баштину прошле године. Искрено вјерујемо у вашу подршку и надамо се да ће на сједници Комитета за свјетску баштину у јулу мјесецу ове године, баш овдје у Истанбулу, бити донесена позитивна  одлуку о упису стећака на Листу свјетске баштине“, рекао је министар Османовић.

                Министар цивилних послова БиХ захвалио је на помоћи коју Влада Републике Турске пружа Босни и Херцеговини у обнови и реконструкцији  културног насљеђа. Посебно је истакао велику  помоћ  за пројекат обнове Моста Мехмед Паше Соколовића у Вишеграду , једног од два добра из Босне и Херцеговине који се налази на Листи свјетске баштине.

                На састанку Савјета министара културе југоисточне Европе оцјењено је да је један од изазова са којима се суочавамо  питање борбе против нелегалне трговине културним добрима те је  поздрављена иницијатива да се у наредном периоду интензивира  сарадња у овој области .

                Савјет министара културе југоисточне Европе  успостављен је  Повељом о сарадњи  која је потписана у Копенхагену 31. марта 2005. године.  Земље чланице (Албанија, БиХ, Бугарска, Црна Гора, Грчка, Хрватска, Румунија, Словенија, Србија, Македонија, Молдова, Турска) потврдиле  жељу за  постизањем бољег међусобног познавања култура народа који живе у регији, за заштиту њихове културне и језичке разноликости те побољшање свеобухватних односа у регији.