Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Одржан састанак Комитета донатора за противминске акције – Вратити повјерење донатора у домаће институције

30.03.2016

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Састанак Комитета донатора за противминске акције организовали су  Развојни програм Уједињених нација (УНДП), Министарство цивилних послова Босне и Херцеговине, БХМАК и Комисија за деминирање, а основни циљ је уз присуствово амбасадора  држава укључених у противминске акције, анализирати досадашње активности у овој области.

            „Циљ састанка је да вратимо повјерење донатора у домаће институције које се баве деминирањем, прије свега БХМАК, окупимо што већи број донатора,  јер је управо недостатак новца један од главних разлога зашто се процес деминирања не одвија брже” рекао је министар цивилних послова БиХ Адил Османовић, наглашавајући да  мине још увијек представљају једну од главних препрека за сигурност грађана и друштвени развој земље.

            „Минска загађена подручја могу се још увијек пронаци по цјелој земљи.Велики дио тих области није уредно документован или су записници изгубљени или нису уопште прављени. Такође, нису довољно развијене ни технологије за оперативни рад на терену”, рекао је Османовић. Упозорио је да, уколико се задржи тренутна динамика деминирања, неће бити могуће имплементирати циљеве постављене у стратешким документима за област деминирања у заданом року. Министар Адил Османовић затражио је стога, већу подршку потенцијалних донатора.

            Члан Комисије за деминирање БиХ Сувад Џафић информисао је присутне о најважнијим активностима које је реализовала Комисија, наглашавајући да је припремљен преднацрт Закона о противминском дјеловању, који нажалост није добио подршку Савјета министара.

            На састанку је оцијењено да је око 130 општина и градова директно угрожено минама, што је око два одсто укупне површине БиХ, а око 550.000 становника је угрожено минским пољима. Стратегијом противминског дјеловања 2009-2019. година рјешавање минског проблема у БиХ предвиђено је до 2019. године. Како би тај циљ био остварен Центар за уклањање мина у БиХ је 2015. године развио техничку регулативу за укључење концепта „Land release” – враћање површине, који подразумјева увођење циљане и систематске истраге терена у операција техничког извиђања. Досадашњи резултати на пилот пројекима показују да ће наставак примјене овог концепта у великој мјери убрзати и појефтинити процес редукције сумњиве опасне површине у БиХ.