Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Održan sastanak Odbora donatora za protuminske akcije – Vratiti povjerenje donatora u domaće institucije

30.03.2016

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:


Sastanak Odbora donatora za protuminske akcije organizirali su  Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, BHMAC i Povjerenstvo za deminiranje, a osnovni cilj je uz prisustvovo veleposlanika  država uključenih u protuminske akcije, analizirati dosadašnje aktivnosti u ovom području.

            „Cilj sastanka je vratiti povjerenje donatora u domaće institucije koje se bave deminiranjem, prije svega BHMAC, okupiti što veći broj donatora,  jer je upravo nedostatak novca jedan od glavnih razloga zašto se proces deminiranja ne odvija brže” rekao je ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović, naglašavaji da  mine još uvijek predstavljaju jednu od glavnih prepreka za sigurnost građana i društveni razvoj zemlje.

            „Minska zagađena područja mogu se još uvijek pronaći po cjeloj zemlji.Veliki dio tih područja nije uredno dokumentiran ili su zapisnici izgubljeni ili nisu uopće pravljeni. Također, nisu dovoljno razvijene ni tehnologije za operativni rad na terenu”, rekao je Osmanović. Upozorio je da, ukoliko se zadrži trenutna dinamika deminiranja, neće biti moguće implementirati ciljeve postavljene u strateškim dokumentima za područje deminiranja u zadanom roku. Ministar Adil Osmanović zatražio je stoga, veću potporu potencijalnih donatora.

            Član Povjerenstva za deminiranje BiH Suvad Džafić informirao je nazočne o najvažnijim aktivnostima koje je realiziralo Povjerenstvo, naglašavajući da je pripremljen prednacrt Zakona o protuminskom djelovanju, koji nažalost nije dobio potporu Vijeća ministara.

            Na sastanku je ocijenjeno da je oko 130 općina i gradova izravno ugroženo minama, što je oko dva posto ukupne površine BiH, a oko 550.000 stanovnika je ugroženo minskim poljima. Strategijom protuminskog djelovanja 2009.-2019. godina rješavanje minskog problema u BiH predviđeno je do 2019. godine. Kako bi taj cilj bio ostvaren Centar za uklanjanje mina u BiH je 2015. godine razvio tehničku regulativu za uključenje koncepta „Land release” – vraćanje površine, koji podrazumjeva uvođenje ciljane i sustavske istrage terena u operaciji tehničkog izviđanja. Dosadašnji rezultati na pilot projekima pokazuju da će nastavak primjene ovog koncepta u velikoj mjeri ubrzati i pojeftiniti proces redukcije sumnjive opasne površine u BiH.