Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

60 посто вјероватноће за Ла Ниња

31.08.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Према новом ажурирању Ел Нињо/Ла Ниња Свјетске метеоролошке организације (WМО), постоји 60 посто вјероватноће да се слаби догађај Ла Ниња развије у периоду од септембра до новембра  2020. године. Упркос тенденцији да Ла Ниња има расхлађујући учинак на глобалне температуре у целини, очекује се да превладавају изнадпросјечне температуре.

Ел Нињо/Јужна осцилација (ENSO) је природна појава која укључује флуктуације температура океанске површине у екваторијалном Пацифику, заједно с промјенама у прекомјерној циркулацији атмосфере. Има велики утицај на временске и климатске обрасце те повезане опасности попут обилних киша, поплава и суша. Ел Нињо обично има загријавајући утицај на глобалне температуре, док Ла Ниња има супротан учинак.

"Чак и ако се деси догађај Ла Ниња, његов сигнал за хлађење неће бити довољан да уравнотежи утицај климатских промјена изазваним људским фактором", рекао је професор Петери Талас, генерални секретар WМО-а.

„2020. година остаје на путу да буде једна од најтоплијих година која се биљежи, с много екстремних временских прилика у распону од горућих температура и пожара до разорних поплава и морских топлотних валова“, рекао је. "Ово је углавном резултат стакленичких плинова, а не природних климатских покрета", рекао је професор Талас.

Глобално сезонско ажурирање климе WМО-а, које надопуњује билтене Ел Нињо/Ла Ниња, указује да се очекује да ће температуре морске површине у периоду од септембра до новембра 2020. године бити изнадпросјечне за већи дио свијета, а то ће утицати на температуру копна.

 „Температура испод просјека обично није вјероватна за копнена подручја, с повећаном вјероватноћом да доминира темпаратура изнад нормалне…. Глобални тренд загријавања такође доприноси прогнози температуре површине мора и температуре зрака “, наведено је.

Узимајући у обзир Ла Ниња и остале утицаје на регионалну климу, Глобално сезонско ажурирање климе, за период од септембра до новембра, такође указује на повишене вјероватноће падавина нижих од уобичајних на рогу Африке и јужној Африци те преко западног и југоисточног Пацифика, тако и широм централне Северне Америке. Супротно томе, повишена вјероватноћа изнадпросјечне кише примијећена је широм јужне и југоисточне Азије и дијелова Аустралије.

Ниже просјечне температуре морске површине прогнозирају се у источном тропском Пацифику, могуће досежући прагове Ла Ниња прије четвртог тромјесечја 2020. године.

Предвиђања модела и стручно мишљење указују на 60%вјероватноће за развој Ла Ниња током септембра-новембра 2020. године, док је вјероватноћа за наставак ENSO-неутралних услова 40%, а за Ел Нињо близу 0%. Вјероватноћа за Ла Ниња смањују се на 55% за период децембар-фебруар 2020-2021. године.

Посљедња Ла Ниња била је у сезони 2017-2018. године. Био је то краткотрајни слаби до умјерени догађај који се почео развијати у новембру 2017. године, а престао је у априлу 2018. године.

хттпс://публиц.wмо.инт/ен/медиа/пресс-релеасе/wмо-упдате-60-перцент-цханце-оф-ла-ни%Ц3%Б1а