Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Османовић: Упис стећака на Листу свјетске баштине резултат успјешне регионалне сарадње

18.07.2016

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Министар цивилних послова БиХ Адил Османовић изразио је на данашњој конференцији  за новинаре у Сарајеву, задовољство одлуком Комитета за свјетску баштину о упису стећака –средњовјековних надгробних споменика на престижну Листу свјетске баштине УНЕСКО, наглашавајући да су Босна и Херцеговина, Србија, Хрватска и Црна Гора  показале  изузетну посвећеност заједничкој номинацији стећака.

                "За нас је ово успјех којим је крунисан шестогодишњи рад четири земље. Сад нас очекује рад на чувању овог добра, у што требају бити укључени сви нивои власти. У наредном периоду тим поводом очекује нас низ састанака", додао је министар цивилних послова БиХ и честитао грађанима на првом пројекту на овим просторима који је дјело четири земље. Посебно је нагласио да је одлуку о уврштавању стећака на Листу свјетске баштине  Комитет донио једногласно, те да је препозната јединствена и културна вриједност коју стећци  носе.

                Министар Османовић подсјетио је да је упис стећака на Листу свјетске културне баштине резултат сарадње од 2009. године, када је потписано Писмо намјере о заједничком раду на овом пројекту. Прва фаза пројекта завршена је уписом стећака на Тентативну листу свјетске баштине 2011.године. Након тога започела је друга фаза пројекта која је подразумјевала рад на изради Номинационог досијеа и Плана управљања за номиноване некрополе.

                Експертски тимови успјешно су завршили израду Номинационог досијеа и Плана управљања, и Номинациoни фајл званично је у име све четири државе Центру за свјетску баштину доставила Босна и Херцеговина у јануару 2015. године, у својству коориднатора овог пројекта.

                У септембру 2015. године услиједила је посјета експерата ICOMOS-а ради техничке евалуације некропола са стећцима номинованих за упис на Листу свјетске баштине УНЕСКО-а. Експерти  ICOMOS-а обишли су све номиноване некрополе и обавили низ састанка на бази чега су сачинили свој извјештај у којем су дали препоруке, те тражили додатне информације у погледу начина и критерија одабира номинованих некропола и описа како свака од номинованих некропола доприноси јединственој универзалној вриједности стећака.

                Све примједбе  ICOMOS-а  експертски  тимови из четири земље отклонили су најкраћем року , што је резултирало уписом 28 некропола, од тога 20 из Босне и Херцеговине, по три из Црне Горе и Србије те двије из Хрватске на Листу свјетске културне баштине.

                Министар Османовић разговарао је и са амбасадорима Хрватске, Црне Горе и Србије у БиХ, те представником УНЕСЦО-а у БиХ Синишом Шешумом. Разговарано је о наредним активностима четири земље на заштити стећака ,а у складу са УНЕСКО стандардима.На састанку је наглашено да ће убудуће бити посвећена већа пажња стећцима и некрополама и њиховом обиљежавању и очувању.Наглашено је да је у наредном периоду потребно наставити активности на рестаурацији  како би стећци били враћени на мјесто које заслужују.
                Иначе, државе чланице Комитета за свјетску баштину су: Ангола, Азербајџан, Буркина Фасо, Хрватска, Куба, Финска, Индонезија, Јамајка, Казахстан, Кувајт, Либан, Перу, Филипини, Пољска, Португал, Кореја ,Тунис, Турска, Вијетнам, Танзанија и Зимбабве.         

                Из Босне и Херцегтовине уписнао је 20 некропола а то су:  Радимља, Столац;  Грчка главица у селу Бискуп, Коњиц;  Калуфи у Крековима, Невесиње;  Борак у селу Бурати, Рогатица;  Мацуље, Нови Травник;  Дуго поље на Блидињу, Јабланица;  Гвозно, Калиновик;  Гребнице, Радмиловића Дубрава, Билећа;  Бијача, Љубушки;  Оловци, Кладањ;  Мрамор у Мусићима, Олово; Кучарин у Хранчићима, Горажде; Бољуни, Столац;  Долови у селу Умољани, Трново; Лубурића поље, Соколац; Поткук у Битуњи, Берковићи;  Бечани, Шековићи; Мрамор у Врбици, Фоча;  Ченгића Бара, Калиновик; Равањска Врата, Купрес.