Grb BiH

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Vijesti

 

ALL NEWS


SECTORS

CATEGORIES

(Not translated) Osmanović: Upis stećaka na Listu svjetske baštine rezultat uspješne regionalne saradnje

18/07/2016

Send documents on email

Email sender (*):
Email recipient (*):
Comment:


Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović izrazio je na današnjoj konferenciji  za novinare u Sarajevu, zadovoljstvo odlukom Komiteta za svjetsku baštinu o upisu stećaka –srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika na prestižnu Listu svjetske baštine UNESCO, naglašavajući da su Bosna i Hercegovina, Srbija, Hrvatska i Crna Gora  pokazale  izuzetnu posvećenost zajedničkoj nominaciji stećaka.

                "Za nas je ovo uspjeh kojim je krunisan šestogodišnji rad četiri zemlje. Sad nas očekuje rad na čuvanju ovog dobra, u što trebaju biti uključeni svi nivoi vlasti. U narednom periodu tim povodom očekuje nas niz sastanaka", dodao je ministar civilnih poslova BiH i čestitao građanima na prvom projektu na ovim prostorima koji je djelo četiri zemlje. Posebno je naglasio da je odluku o uvrštavanju stećaka na Listu svjetske baštine  Komitet donio jednoglasno, te da je prepoznata jedinstvena i kulturna vrijednost koju stećci  nose.

                Ministar Osmanović podsjetio je da je upis stećaka na Listu svjetske kulturne baštine rezultat saradnje od 2009. godine, kada je potpisano Pismo namjere o zajedničkom radu na ovom projektu. Prva faza projekta završena je upisom stećaka na Tentativnu listu svjetske baštine 2011.godine. Nakon toga započela je druga faza projekta koja je podrazumjevala rad na izradi Nomincionog dosijea i Plana upravljanja za nominovane nekropole.

                Ekspertski timovi uspješno su završili izradu Nominacionog dosijea i Plana upravljanja, i Nominacioni fajl zvanično je u ime sve četiri države Centru za svjetsku baštinu dostavila Bosna i Hercegovina u januaru 2015. godine, u svojstvu kooridnatora ovog projekta.

                U septembru 2015. godine uslijedila je posjeta eksperata ICOMOS-a radi tehničke evaluacije nekropola sa stećcima nominovanih za upis na Listu svjetske baštine UNESCO-a. Eksperti  ICOMOS-a obišli su sve nominovane nekropole i obavili niz sastanka na bazi čega su sačinili svoj izvještaj u kojem su dali preporuke, te tražili dodatne informacije u pogledu načina i kriterija odabira nominovanih nekropola i opisa kako svaka od nominovanih nekropola doprinosi jedinstvenoj univerzalnoj vrijednosti stećaka.

                Sve primjedbe  ICOMOS-a  ekspertski  timovi iz četiri zemlje otklonili su najkraćem roku , što je rezultiralo upisom 28 nekropola, od toga 20 iz Bosne i Hercegovine, po tri iz Crne Gore i Srbije te dvije iz Hrvatske na Listu svjetske kulturne baštine.

                Ministar Osmanović razgovarao je i sa ambasadorima Hrvatskе, Crnе Gorе i Srbijе u BiH, te predstavnikom UNESCO-a u BiH Sinišom Šešumom. Razgovarano je o narednim aktivnostima četiri zemlje na zaštiti stećaka ,a u skladu sa UNESCO standardima.Na sastanku je naglašeno da će ubuduće biti posvećena veća pažnja stećcima i nekropolama i njihovom obilježavanju i očuvanju.Naglašeno je da je u narednom periodu potrebno nastaviti aktivnosti na restauraciji  kako bi stećci bili vraćeni na mjesto koje zaslužuju.
                Inače, države članice Komiteta za svjetsku baštinu su: Angola, Azerbajdžan, Burkina Faso, Hrvatska, Kuba, Finska, Indonezija, Jamajka, Kazahstan, Kuvajt, Liban, Peru, Filipini, Poljska, Portugal, Koreja ,Tunis, Turska, Vijetnam, Tanzanija i Zimbabve.          

                Iz Bosne i Hercegtovine upisnao je 20 nekropola a to su:  Radimlja, Stolac;  Grčka glavica u selu Biskup, Konjic;  Kalufi u Krekovima, Nevesinje;  Borak u selu Burati, Rogatica;  Maculje, Novi Travnik;  Dugo polje na Blidinju, Jablanica;  Gvozno, Kalinovik;  Grebnice, Radmilovića Dubrava, Bileća;  Bijača, Ljubuški;  Olovci, Kladanj;  Mramor u Musićima, Olovo; Kučarin u Hrančićima, Goražde; Boljuni, Stolac;  Dolovi u selu Umoljani, Trnovo; Luburića polje, Sokolac; Potkuk u Bitunji, Berkovići;  Bečani, Šekovići; Mramor u Vrbici, Foča;  Čengića Bara, Kalinovik; Ravanjska Vrata, Kupres.