Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

2020. ГОДИНА И ГЕОДЕТИ – НАУЧЕНЕ ЛЕКЦИЈЕ

29.01.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Због неколико ствари које су се у свијету догодиле у геодетској професији, 2020. година била је обиљежена новом опремом, новом технологијом и владином интеракцијом која ће имати трајни учинак на наш геодетски поглед.

 

Дивне играчке

 

Није недостајало увођења нове опреме за геодете, посебно на тржишту GNSS пријемника. Иако комбиновање GNSS могућности с инерцијалном мјерном јединицом (IMU) није нови концепт, велика тројка геодетске опреме представила је нове или надограђене верзије својих најновијих пријемника користећи пуну предност технологије. Предност интегрисања ИМУ-а у пријемник је могућност "нагињања" инструмента, а да прорачунски положај остане на врху пола пријемника.

 

Ови нови пријемници, заједно с надограђеним моделима мањих добављача, отворили су тржиште GNSS -а за много више корисника. Комбинација већих могућности кроз напредовање сателитских констелација, напреднији процесори и смањене величине пријемника наставиле су да потичу раст позиционирања GNSS -а.

 

Произвођачи користе ове повећане могућности како би промовирали бољу покривеност за добивање положаја под тежим условима и мању вјероватноћу за погрешке. Међутим, импресивно је да технологија наставља напредовати са оним што се некада сматрало примјењивим само на отворено небо.

Није се сва нова технологија појавила кроз линије производа GNSS пријемника; уведено је неколико мање видљивих, али вриједних карактеристика унутар роботских линија тоталних станица. Произвођачи настављају да форсирају своју опрему да брже реагује, боље остане усредоточена на циљеве и пружа поузданија рјешења за прикупљање података. Прикупљачи података настављају да се развијају са већим екранима и више софтверских могућности, а неки се надмећу са радним површинама.

Како мобилне мреже расту и величином и брзином, успостављају се директније везе између терена и уреда, са бржим временом одзива за пренос података. Прикупљање података може се одвијати на терену и уредно их може анализирати канцеларијски техничар.

Највећа вијест у овој арени била је најава да ће мобилни уређаји бити опремљени технологијом сензора лидара, уз невјероватне фотографске могућности. Сигурно да ће посједовање ове могућности на масовно произведеним уређајима извршити притисак на произвођаче опреме за геодетско снимање и мапирање да буду конкурентни на својим уређајима или ризикују губитак на тржишном удјелу.

Програмери софтвера такође настављају да усавршавају и проширују функције пронађене у њиховој геопросторној понуди напредном технологијом и програмирањем.  Навигацијска апликација за многе кориснике паметних телефона, као и све што користи GNSS у густим урбаним подручјима, имају проблем прецизне навигације.

Иако геодети ово препознају као вишеструки пут, корисник паметног телефона не може ријешити ову невољу.  Ово је још један примјер како је прецизно одређивање положаја постало важан циљ за наше друштво.

 

 

 

 

 

У међувремену, у Washingtonu DC ...

 

 

Током 2020. године није уочен недостатак владиних активности за заједницу геодета и картирања. Као и код многих тема које излазе из главног града, никог не би требало изненадити да неколико ставки које су разматрали савезна влада и њене агенције нису биле без контроверзе.

Највећа и најспорнија ставка и даље је напредак Лигада (раније познат као LightSquared) и развој нове комуникационе технологије за коју је доказано да омета опсеге GPS преноса. Федерална комисија за комуникације (FCC), успјешно је одговорила на све изазове нове технологије, укључујући и изазове тренутних законодаваца и особља одбране.

Национално геодетско истраживање (NGH) такође је било заузето током 2020. године припремом нових података и спецификација за предстојеће промјене Националног просторног референтног система (NSRS). Међу тим промјенама су укидање америчког urvey Foot-а , бета тестирање најновијег модела геоида (GEOID20) и нови софтверски алати за трансформацију података.

 

Пандемија 2020 (Не, ово није филм или вјежба)

 

КОВИД-19 није био сличан ономе чему смо раније били изложени. Почетни извјештаји покушали су повезати вирус са типичном грипом и избијањем Х1Н1 2009. године, али брзи пренос и опсег случајева (и смртних случајева) углавном су елиминирали те успоредбе.

С техничког гледишта, ситуација с КОВИД-19 нема утицаја на GNSS операције и позицијску успоставу. Присутност КОВИД-19 у великој мјери утиче на оператора GNSS пријамника. Овај вирус је све промијенио: од прикупљања података и активности повезаних с прикупљањем података до израчунавања и коначне израде, посао је осјетио ефекте.

Једном кад су се ријешили почетни изазови заштите свих, постао је једногодишњи маратон пружања геодетских услуга клијентима који нису дозволили да пандемија омета њихов напредак. Геодети на терену били су под значајним притиском да задрже социјално дистанцирање на сваком кораку, док се уредско особље бавило кућним Wi-Fi -јем и недостатком приступа нормалним пословним условима, попут штампања великих формата.

Видео позиви и размјена тренутних порука брзо су постали норма, али уједно и пошаст бављења свакодневним пословањем предузећа. Нестала је „нормална“ равнотежа између посла и живота са породицама, школом и друштвеним активностима, а изазовнији приступ замијенио је ту равнотежу. Међутим, имамо неколико позитивних ствари које ћемо уклонити од изазова пандемије који ће нам побољшати живот у будућности. Наше ослањање на геолокацију постало је сасвим јасно током цијеле пандемије. Без обзира користи ли га за помоћ у успостављању тражења контаката или једноставно као да служба доставе донесе потрепштине равно на ваша врата, готово сви се ослањају на геолокацију која им помаже у вођењу кроз „нову нормалу“.

Наше паметне телефоне користимо да бисмо пратили чланове своје породице и помогли им да не буду заражени. Тешко би било замислити колико би ова ситуација била тежа прије интеграције мобилних телефона и GNSS -а.

 

Још један скок напријед којег већина људи није свјесна је објављивање ГИС података и невјероватна анализа геолокације људи широм свијета. Иако ГИС подаци постоје већ дуги низ година, јавност је тек сада обратила пажњу на огромне информације које су им доступне.

Од пружања броја случајева до графичког приказивања „жаришних тачака“ широм свијета, ови су подаци пуни корисних информација које помажу људима да схвате величину ове пандемије, мјеста на којима дјелује ублажавање и гдје се постављају додатна ограничења која помажу смањити ширење КОВИД-19.

Способност спајања геолокација са физичким условима и ситуацијама у рјешење за мапирање у стварном времену може помоћи у смањењу ширења вируса. Комбинацијом GNSS технологије са напредном рачунарском снагом и похраном података, снага GIS -а доведена је на насловну страницу јавних агенција и новости.

Иако и даље уживамо у гледању филмова са суперхеројима, истински хероји током ове пандемије су здравствени радници на првом мјесту, особе које први одговоре и аналитичари / програмери података који нам брзо доносе ове правовремене информације. Срдачна хвала свима њима на њиховом труду и преданости циљу.

 

https://www.gpsworld.com/the-year-2020-and-the-surveyor-what-we-learned/