Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

СВЈЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ПОЛИОМИЈЕЛИТИСА

24.10.2014

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


„Зауставимо дјечју парализа сада, почнимо са  стварањем историје данас.“

 

            Дјечија парализа или полиомијелитис, акутно инфективно обољење узроковано полиовирусом, се обично јавља у епидемијама али изоловани случајеви још увијек постоје. Иако најчешће напада дјецу, свако може обољети од дјечје парализе. Ипак, од великог броја људи који оболијевају од полиомијелитиса, мало је оних који добивају тежак облик ове болести.

            Најчешћи облик полиомијелитиса изазива главобољу, температуру, грлобољу и поремећаје у желуцу, не оставља никакву парализу и траје дан или два. У само једном од стотину оваквих случајева лијечник може потврдити озбиљан облик полиомијелитиса. Од стотину случајева у којима је полиомијелитис потврђен, половина обољелих оздравља без посљедица, 30% има незнатне посљедице, 14% има озбиљну парализу, а 6% може умријети.

            Цјепиво против полиомијелитиса, једно од највећих достигнућа у медицини које је пружило људима нову наду,  још 40-их година 20. вијека,   израдио је амерички микробиолог др Јонас Салк. Данас цјепиво примају милиони људи из цијелога свијета како би се заштитили. Увођењем цијепљења против дјечје парализе у Календар континуираног цијепљења и постизањем високог цјепног обухвата, дјечја парализа је готово искоријењена. У јуну 2002. године, Европска регија Свјетске здравствене организације (WHO) је и службено проглашена слободном од дјечје парализе.

            Обзиром да дјечја парализа није искоријењена свугдје у свијету, и даље постоје земље у којима је дјечја парализа ендемска болест или у којима је избила епидемија као што су Афганистан, Пакистан и Нигерија, те Израел и Сирија из којих постоји могућност ширења болести на друге земље, првенствено сусједне државе. Иако се та подручја свијета чине далеким, треба имати на уму како су то државе у које путују и грађани из осталих дијелова свијета, било пословно или туристички, али и обрнуто.

            24. октобром обиљежава се Свјетски дан борбе против дјечје парализе (World Polio Day) као подсјетник на чињеницу како унаточ искоријењењу дјечје парализе увијек постоји опасност од појаве и пријеноса узрочника – полиовируса. Стога је неопходно одржавати високи цјепни обухват и континуирано пратити кретање вируса међу становништвом, тим више што је Свјетска здравствена организација (WHO) средином 2014. године прогласила међународну ”здравствену узбуну” због поновног ширења полиомијелитиса.

            С тим у вези Босна и Херцеговина, као земља ослобођена од полиомијелитиса за будуће генерације,  константно ради на:

Ø  Унапређење надзора;

Ø  Унапређење имунизације, побољшање покривености;

Ø  Унапређење спремности за одговор на могући увоз полио вируса.