Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

24. март - Свјетски дан борбе против туберкулозе

24.03.2016

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Поводом обиљежавања Свјетског дана борбе против туберкулозе (ТБ) - 24. марта, под слоганом „Уједињени докрајчимо туберкулозу“ ("Уните то Енд ТБ"), Свјетска здравствена организација (СЗО) позива земље чланица, локалне заједнице, цивилно друштво и приватни сектор да уједине напоре у борби против ове заразне болести.

Визија СЗО изражена у Стратегији „End TB“ је постизање нулте стопе смртности и обољевања од туберкулозе. Циљеви зацртани у овом глобалном стратешком оквиру предвиђају до 2025. године смањење смртности од ТБ за 75% (у односу на 2015.г.), смањење за 50% стопе инциденце ТБ (мање од 55 обољелих на 100 000 становника), без огромних трошкова за породице погођене туберкулозом. До 2035.г. предвиђено је још веће смањење стопе смртности од ТБ (95% у односу на 2015.г.) и стопе инциденце туберкулозе (мање од 10 случајева на 100 000 становника).

Кључни стубови на којима се заснива стратегија СЗО су лијечење обољелих од туберкулозе, али и активности превенције, с фокусом на рану дијагностику ТБ, као и информисање и едукација популације о ТБ. Стратегија наглашава потребу за изражавањем снажне опредијељености држава чланица и њихових здравствених власти за обезбјеђењем адекватних средстава за лијечење и превенцију ТБ. То укључује и ангажовање локалних заједница, организација цивилног друштва, јавног и приватног сектора. Такође, СЗО се залаже за интензивирање истраживања и иновације у циљу развоја и примјене нових механизама, активности и стратегија у борби против ТБ.

На глобалном нивоу заговара се нови модел приступа туберкулози, фокусиран на превенцију ТБ, активно откривање случајева ТБ и трагање за контактима, усмјеравајући пажњу на кључне угрожене и маргинализоване групе, развијајући нове механизме и имплементирајући свеобухватне пакете услуга у вези с ТБ.

У 2014. години, у Босни и Херцеговини је регистрованих 1196 обољелих од туберкулозе, међу којима 108 особа које су поново обољеле од ТБ (рецидиви), док је према расположивим подацима за 2015. било око 1100 обољелих од ТБ у БиХ. У 2014. инциденца туберкулозе (број обољелих од на 100.000 становника) износила је 44, а преваленца  64. У истом  периоду није било новоткривених случајева туберкулозе отпорне на више лијекова (Multidrug-resistant tuberculosis - MDR-TB), а од овог облика туберкулозе лијечена су два пацијента.

Наведени подаци показују да се у БиХ наставља тренд смањења броја обољелих од ТБ, што је резултат напретка у реализацији активности из Програма контроле ТБ у Федерацији БиХ и Програма борбе против ТБ у Републици Српској. Смањењу броја обољелих од ТБ у БиХ у посљедњој деценији је допринијела подршка Глобалног фонда за борбу АИДС-а, туберкулозе и маларије (ГФАТМ) усмјерена на развијање и побољшавање капацитета за борбу против ТБ. Два гранта ГФАТМа одобрена Босни и Херцеговини за програме контроле ТБ, у укупном износу од 20,1 мил УСД, је успјешно имплементирао Развојни програм Уједињених нација (УНДП) у БиХ. Партнери УНДПа у имплементацији пројеката финансираних овим грантовима били су: Министарство цивилних послова БиХ, Федерално министарство здравства, Министарство здравља и социјалне заштите у Влади Републике Српске, Одјељење за здравство и остале услуге Брчко дистрикта БиХ, Завод за јавно здравство Федерације БиХ, Институт за јавно здравство Републике Српске, здравствене установе и невладине организације.

Свјетски дан борбе против туберкулозе је установљен у част њемачког микробиолога др Роберта Коха који је 24. марта 1882. године објавио откриће узрочника туберкулозе. Кохово откриће је допринијело дијагностици и лијечењу ТБ, што је значајно утицало на смањење смртности од ТБ, од које је у то вријеме умирала једна од седам обољелих особа на свијету.