Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

24. ožujak - Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze

24.03.2016

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:


Povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv tuberkuloze (TB) - 24. ožujka, pod sloganom „Ujedinjeni dokrajčimo tuberkulozu“ ("Unite to End TB"), Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) poziva zemlje članica, lokalne zajednice, civilno društvo i privatni sektor da ujedine napore u borbi protiv ove zarazne bolesti.

Vizija SZO izražena u Strategiji „End TB“ je postizanje nulte stope smrtnosti i oboljevanja od tuberkuloze. Ciljevi zacrtani u ovom globalnom strateškom okviru predviđaju do 2025. godine smanjenje smrtnosti od TB za 75% (u odnosu na 2015.g.), smanjenje za 50% stope incidence TB (manje od 55 oboljelih na 100 000 stanovnika), bez ogromnih troškova za obitelji pogođene tuberkulozom. Do 2035.g. predviđeno je još veće smanjenje stope smrtnosti od TB (95% u odnosu na 2015.g.) i stope incidence tuberkuloze (manje od 10 slučajeva na 100 000 stanovnika).

Ključni stubovi na kojima se zasniva strategija SZO su liječenje oboljelih od tuberkuloze, ali i aktivnosti prevencije, s fokusom na ranu dijagnostiku TB, kao i informiranje i edukacija populacije o TB. Strategija naglašava potrebu za izražavanjem snažne opredijeljenosti država članica i njihovih zdravstvenih vlasti za osiguranjem adekvatnih sredstava za liječenje i prevenciju TB. To uključuje i angažiranje lokalnih zajednica, organizacija civilnog društva, javnog i privatnog sektora. Također, SZO se zalaže za intenziviranje istraživanja i inovacije s ciljem razvoja i primjene novih mehanizama, aktivnosti i strategija u borbi protiv TB.

Na globalnoj razini zagovara se novi model pristupa tuberkulozi, fokusiran na prevenciju TB, aktivno otkrivanje slučajeva TB i traganje za kontaktima, usmjeravajući pozornost na ključne ugrožene i marginalizirane skupine, razvijajući nove mehanizme i implementirajući sveobuhvatne pakete usluga u vezi s TB.

U 2014. godini, u Bosni i Hercegovini je registrirano 1196 oboljelih od tuberkuloze, među kojima 108 osoba koje su ponovo oboljele od TB (recidivi), dok je prema raspoloživim podacima za 2015. bilo oko 1100 oboljelih od TB u BiH. U 2014. incidenca tuberkuloze (broj oboljelih od na 100.000 stanovnika) iznosila je 44, a prevalenca  64. U istom  razdoblje nije bilo novotkrivenih slučajeva tuberkuloze otporne na više lijekova (Multidrug-resistant tuberculosis - MDR-TB), a od ovog oblika tuberkuloze liječena su dva pacijenta.

Navedeni podaci pokazuju da se u BiH nastavlja trend smanjenja broja oboljelih od TB, što je rezultat napretka u realizaciji aktivnosti iz Programa kontrole TB u Federaciji BiH i Programa borbe protiv TB u Republici Srpskoj. Smanjenju broja oboljelih od TB u BiH u posljednjoj deceniji je doprinijela potpora Globalnog fonda za borbu AIDSa, tuberkuloze i malarije (GFATM) usmjerena na razvijanje i poboljšavanje kapaciteta za borbu protiv TB. Dva granta GFATMa odobrena Bosni i Hercegovini za programe kontrole TB, u ukupnom iznosu od 20,1 mil USD, je uspješno implementirao Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH. Partneri UNDPa u implementaciji projekata financiranih ovim grantovima bili su: Ministarstvo civilnih poslova BiH, Federalno ministarstvo zdravstva, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite u Vladi Republike Srpske, Odjel za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta BiH, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, zdravstvene ustanove i nevladine organizacije.

Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze je ustanovljen u čast njemačkog mikrobiologa dr. Roberta Koha koji je 24. ožujka 1882. godine objavio otkriće uzročnika tuberkuloze. Kohovo otkriće je doprinijelo dijagnostici i liječenju TB, što je značajno utjecalo na smanjenje smrtnosti od TB, od koje je u to vrijeme umirala jedna od sedam oboljelih osoba na svijetu.