Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

31.maj-Свјетски дан без дуванског дима

31.05.2018

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Свјетски дан без дуванског дима, 31.мај, ове године обиљежава се под слоганом „Дуван и болести срца“. Широм свијета проводе се активности с циљем подизања свијести о повезаности дувана и болести срца и осталих кардиоваскуларних болести које су водећи узрок смртности у свијету.

Босна и Херцеговина је у јулу 2009. године приступила Оквирној конвенцији о контроли дувана (FCTC) која представља први споразум договорен под покровитељством СЗО организације којим се реафирмишу права свих људи на највише здравствене стандарде. Оквирна конвенција је сачињена као реакција на глобализацију духанске епидемије и најзначајнији је инструмент за имплементацију свеобухватних мјера контроле дувана широм свијета.

Министарство цивилних послова БиХ, у сарадњи са надлежним институцијама у БиХ,  координира активности на изради извјештаја о имплементацији Оквирне конвенције у БиХ који се сваке друге године доставља Секретаријату Оквирне конвенције.

У Босни и Херцеговини је у току процедура у вези са доношењем нових закона о контроли дувана које су припремила надлежна министарства здравства Федерације БиХ и Републике Српске, у складу с одредбама Оквирне конвенције и легислативом ЕУ. Такође, крајем прошле године Влада Брчко дистрикта БиХ је усвојила Закон о забрани пушења и других облика употребе дувана и дуванских производа на јавним мјестима у Брчко дистрикту БиХ.

Уз финансијску подршку Владе Швајцарске, надлежне институције у области здравства у БиХ тренутно имплементирају два значајна пројекта - “Јачање и унапређивање модерних и одрживих јавноздравствених стратегија, капацитета и услуга за побољшање здравља становништва у Босни и Херцеговини” (у партнерству са СЗО) и „Пројекат смањења фактора ризика по здравље у Босни и Херцеговини“ (у партнерству са Свјетском банком). Активности у оквиру првог пројекта су усмјерене на превенцију и надзор хроничних болести, укључујући процјену укупног кардиоваскуларног ризика у пракси породичне  медицине, израду водича и протокола као алгоритама поступака у примарној здравственој заштити за кардиоваскуларне болести, те израду адекватних едукативних материјала за пацијенте. Циљ другог пројекта је смањивање одабраних фактора ризика по здравље за незаразне болести промовисањем контролисања дувана и алкохола, те унапређивањем исхране и физичке активности у БиХ. Провођење ова пројекта допринијеће повећању степена спровођења докумената и законских прописа за контролисање дувана у Федерацији БиХ, Републици Српској и Брчко дистрикту БиХ, те промјени ставова и понашања везано за факторе ризика за незаразне болести и њихову превенцију међу грађанима БиХ, са основним фокусом на младе.        

Конзумација дувана је важан фактор ризика за развој коронарних болести срца, можданог удара и периферних васкуларних болести. Иако је позната штетност дувана по здравље срца, а доступна су и рјешења за смањење смртности и обољевања узрокованих употребом дувана, већи дио јавности још увијек нема довољно знања о дувану као једном од водећих узрока смртности од кардиоваскуларних болести.

Кардиоваскуларне болести убијају више људи него иједан други узрок смртности у свијету. Према подацима СЗО употреба дувана и секундарна изложеност духанском диму (тзв. „пасивно пушење“) проузрокују око 12% смртности код људи са болестима срца. Конзумација дувана је други водећи узрок кардиоваскуларних болести, одмах иза повишеног крвног притиска.

Глобална епидемија дувана сваке године усмрти 7 милиона људи у свијету, међу којима је 900.000 непушача који умиру због удисања секундарног дуванског дима. Скоро 80% пушача у свијету живи у ниско или средње развијеним земљама, које су највише оптерећене обољевањем и умирањем усљед конзумације дувана.